in

POZOR! Drvivá väčšina ľudí si nenabíja svoj mobil správne! TOTO dodržuj a tvoja baterka sa tak skoro nezničí

Sťažuješ sa, že ti tvoj smartfón vydrží sotva deň? Alebo máš pocit, že tvoj mobil sa dlho prehrieva? Nuž, je to len a len tvoja vina. Zjavne si svoj mobil nenabíjaš dlho a takto mu znižuješ životnosť. Dodoržuj tieto tri základné rady a tvoj mobil ti vydrží dlhšie a tvoja baterka sa tak skoro nezničí.

Väčšina mobilných zariadení je poháňaná  lithium-iontovými batériami (Li-ion), ktorých životnosť v priaznivých prípadoch môže byť i niekoľko rokov. Nesprávnym zaobchádzaním sa však rapídne znižuje nielen životnosť, ale aj schopnosť udržať elektrický náboj a to spôsobí, že batéria na tvojom telefóne nevydrží ani deň.

Ak chceš tomuto predísť, dodržiavaj tieto rady:

 

Nabíjaj svoj mobil priebežne

Pokiaľ si myslíš, že je správne svoj telefón vybiť na 0% a tak ho dať nabiť, si na omyle. Pre batériu je lepšie ju nabíjať priebežne. Batéria, ktorá je nabíjaná častejšie a v menších dávkach vydrží dlhšie a dlhšie si udrží svoju kapacitu. Pretože čím je hĺbka vybitia nižšia, tým vyšší počet nabíjaní batéria vydrží. Zistilo sa, že pri 100% vybití je počet nabíjaní batérie v rozmedzí 300 až 500. Ak je však vybitie len 50%, tak počet nabíjacích cyklov sa zvyšuje na 1000 až 1500. Vybitie na 100% sa odporúča iba raz mesačne z dôvodu kalibrácie.

 

Nenabíjaj batériu na 100%

Batéria na smartfónoch by sa nemala nabíjať na 100%. Pre jej dlhšiu životnosť je lepšie, keď ju odpojíte od nabíjania pri nabití na 70 – 90%. Bolo totiž zistené, že ak svoj telefón nabíjaš v tomto rozmedzí, batéria ti môže vydržať až 2x dlhšie. Batérii neprospieva, keď je prebíjaná, takže ak už ju nabíjaš na 100%, odpoj ju hneď. Hoc sú dnešné zariadenia vybavené ochrannými obvodmi, ktoré vypnú nabíjanie po dosiahnutí plnej kapacity, je lepšie, ak nabíjačku odpojíš manuálne.

Udržuj svoj mobil v chlade

Vysoká teplota negatívne vplýva na funkcie viacerých súčiastok v telefóne, vrátane batérie. Dlhodobé vystavovanie vyššej teplote nenávratne znižujú celkovú kapacitu batérie. Preto pozor aj na prebíjanie, pri ktorom sa teplota batérie zvyšuje. Mobil nie je vhodné nechávať pri tepelných zdrojoch, alebo na priamom slnku. Tiež si dávaj pozor, aby si nevystavoval telefón príliš nízkym teplotám, tie tiež pôsobia na batériu negatívne.

FOTO: POLÁRNA ŽIARA NAD SLOVENSKOM: Pozrite si tieto úchvatné zábery! Kedy ju ešte budeme môcť vidieť?

Riaditeľ maďarského národného múzea bol prepustený pre fotografie s LGBTQ+ obsahom na výstave World Press Photo