Svätomariánska púť vstupuje do druhej fázy, prešovský kraj investuje milióny eur a novou aktivitou bude eko-pútnictvo

Projekt chce župa realizovať v priebehu rokov 2024 až 2026.

17.6.2023 (SITA.sk) – Projekt Svätomariánska púť – Svetlo z východu vstupuje do svojej druhej fázy. Prešovský samosprávny kraj (PSK) ako vedúci partner projektu plánuje jeho pokračovanie spustiť už začiatkom budúceho roka s rozpočtom približne štyri milióny eur.

Ako informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, na slovenskej strane sa bude projekt týkať pútnických miest v Gaboltove, Litmanovej, Ľutine a v Levoči na Mariánskej hore.

Modernizácia turistickej infraštruktúry

Podporí tiež modernizáciu a výstavbu turistickej infraštruktúry v podobe vytvorenia školiacich vzdelávacích centier, ktoré budú uchovávať lokálne zvyky a tradičné remeslá. Ďalším výstupom bude rozvoj cezhraničných tematických chodníkov v teréne aj v digitálnej podobe.

Na slovensko-poľskom pohraničí je naplánovaná realizácia ďalších aktivít zameraných na podporu pútnického turizmu a vyzdvihnutie jeho kultúrneho, prírodného, historického a duchovného bohatstva s dôrazom na mariánsku tradíciu.

„V tejto fáze chceme s našimi partnermi pokračovať v mapovaní pešej pútnickej trasy, ktorá spája významné slovenské pútnické miesta a je plynule prepojená na poľské mariánske lokality,“ vysvetlil predseda PSK Milan Majerský.

Eko-pútnictvo

Vytvoriť chcú zároveň podľa jeho slov komplexný produkt cestovného ruchu aj s pomocou služieb malého a stredného podnikania, ako je hotelierstvo, gastronómia či kultúra.

Novou aktivitou bude eko-pútnictvo a zodpovedný prístup k životnému prostrediu v nadväznosti na Európsku zelenú dohodu. V blízkej budúcnosti tiež predpokladáme rozšírenie produktu pútnického turizmu o kategóriu cykloturistiky,“ dodal Majerský.

Projekt zároveň počíta s uplatnením inovatívneho, udržateľného a smart, teda inteligentného prístupu. Vzniknuté digitálne a praktické riešenia zjednodušia aktívne využívanie potenciálu prihraničného regiónu a prilákajú viac turistov do oboch prihraničných území.

Svätomariánska púť II.

Projekt chce župa realizovať v priebehu rokov 2024 až 2026. Aktuálne spustila participatívne činnosti k projektu. Jej snahou je od širokej verejnosti získať podnety, ktoré prispejú k vypracovaniu jednotnej koncepcie pre Svätomariánsku púť II., a z ktorých bude čerpať pri realizácii jej aktivít.

V tejto súvislosti krajská samospráva prostredníctvom elektronického formulára realizuje takzvaný zber pripomienok, otázok a odporúčaní. Ten potrvá do 30. júna.

Viac k témam: Cestovný ruch, Mariánska púť, Samospráva, Turizmus
Zdroj: SITA.sk – Svätomariánska púť vstupuje do druhej fázy, prešovský kraj investuje milióny eur a novou aktivitou bude eko-pútnictvo © SITA Všetky práva vyhradené.