Princezná sŕdc: Vzostupy a pády princeznej Diany

Diana, Princess of Wales (1961 - 1997) attends a banquet in Nova Scotia, Canada, wearing the Queen Mary tiara, 15th June 1983. (Photo by Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Princezná Diana, známa aj ako Lady Di, bola jednou z najobľúbenejších a najznámejších členiek britskej kráľovskej rodiny. Jej život bol plný zaujímavých momentov a dôležitých udalostí, ktoré ju urobili jednou z najikonickejších osobností 20. storočia. Tu je prehľad niektorých zaujímavostí a dôležitých udalostí zo života princeznej Diany:

Pôvod a manželstvo

Princezná Diana sa narodila 1. júla 1961 ako Diana Spencer v rodine aristokratického pôvodu. V roku 1981 sa vydala za princa Charlesa a stala sa princeznou Waleskou. Ich svadba bola jednou z najväčších kráľovských udalostí v histórii a sledovalo ju milióny ľudí po celom svete. Manželstvo však nebolo šťastné, Diana trpela bulímiou, čo bolo údajne vyvolané nepríjemnými poznámkami od jej manžela ešte v čase, kedy boli len zasnúbení. Okrem toho bolo verejným tajomstvom, že Charles udržiava mimomanželský pomer so svojou starou priateľkou Camillou, za ktorú sa napokon po smrti oženil. Škandálom bol i telefonát, ktorý unikol na verejnosť. Charles sa v súkromnom hovore rozpráva s Camillou a opisuje, že by chcel byť tampónom aby sa jej mohol dostať do nohavičiek. Ich manželstvo s Dianou teda nevyšlo a rozviedli sa v roku 1996.

Timeline of Prince Charles and Princess Diana's Relationship

Charita a humanitárna práca

Princezná Diana bola veľmi aktívna v oblasti charity a humanitárnej práce. Venujúc sa hlavne deťom a zdravotnej starostlivosti, bola patrónkou mnohých organizácií, ako napríklad Britskej národnej rady pre deti, Krížového červeného kríža a mnohých ďalších. Jej práca pomohla zvýšiť povedomie o mnohých spoločenských problémoch a mnoho ľudí ju dodnes považuje za jednu z najväčších charitatívnych ikon v histórii. Diana bola tiež veľmi aktívna v oblasti charity a humanitárnej práce, najmä v oblasti boja proti AIDS. Jej práca v tejto oblasti viedla k zvýšeniu povedomia o tejto chorobe a pomohla zlepšiť životy mnohých ľudí. Je známa i udalosť, kedy Diana podávala ruky ľuďom HIV pozitívnym, čo vo verejnosti vyvolalo rozruch. Aj vďaka tomu ľudia pochopili, že sa ľudí s HIV sa netreba báť.

Photo: Princess Diana Shaking Hands With an AIDS Patient in 1987

Smrť a odkaz

Tragickým momentom v živote princeznej Diany bol jej náhly a tragický úmrtie v roku 1997. Jej smrť bola spôsobená autonehodou v Paríži, ktorá bola zapríčinená stíhaním paparazzov. Po smrti sa stala ikonou a symbolom pre mnoho ľudí na celom svete. Jej odkaz a dedičstvo pretrvávajú dodnes a jej charitatívna práca pokračuje prostredníctvom nadácie The Diana, Princess of Wales Memorial Fund, ktorá bola založená po jej smrti.

Princess Diana: What happened on the night of her death?

Odkaz

Princezná Diana bola jednou z najdôležitejších a najikonickejších postáv 20. storočia. Jej práca v oblasti charity a humanitárnej práce mala obrovský vplyv na svet a jej odkaz pretrváva dodnes. Aj napriek jej náhlej a tragickému odchodu, bude jej pamiatka a dedičstvo žiť ďalej ako príklad pre mnoho ďalších. Okrem svojho vzostupu a pádov, Diana bola známa aj svojou krásou a štýlom. Jej móda a vlasy boli inšpiráciou pre mnoho žien po celom svete a aj po jej smrti pokračuje vplyv na svet módy.

Princess Diana's Best Fashion Moments