Prokurátor žiada pre bývalého šéfa operatívcov NAKA deväť rokov väzenia, Kaľavský by mal dostať aj peňažný trest

Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

11.7.2023 (SITA.sk) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár navrhol pre bývalého šéfa operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Kaľavského trest deväť rokov väzenia. Urobil tak v rámci svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Zároveň pre expolicajta navrhol aj peňažný trest 5 000 eur. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.

Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky. Keďže sa nezdržiava na Slovensku, začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný.

Informácie pre Tigra

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš.

Tiger sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate.

Vydali medzinárodný zatykač

Takisto podľa obžaloby Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine.

Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Kaľavskému zrušili.

Viac k témam: Akcia “Judáš”, Akcia “Očistec”, Korupcia, marenie spravodlivosti, prezrádzanie citlivých informácií, Úplatky, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: SITA.sk – Prokurátor žiada pre bývalého šéfa operatívcov NAKA deväť rokov väzenia, Kaľavský by mal dostať aj peňažný trest © SITA Všetky práva vyhradené.