in , , ,

Prešov si dáva záležať na inovatívnom monitoringu ovzdušia, spolupráca so SHMÚ to môže ešte zlepšiť

13.7.2023 (SITA.sk) – Prvým krokom pri zlepšovaní kvality ovzdušia v mestách je jeho monitoring prostredníctvom smart technológií. Prešov si to uvedomuje: už šiesty rok získava údaje z deviatich meteorologických staníc rozmiestnených na stĺpoch verejného osvetlenia.

V metropole Šariša sú hlavnými zdrojmi emisií mestské kotolne, drevospracujúci priemysel a cestná doprava, hoci pri ostatnom spomenutom aspekte sa situácia trochu zlepšila po dobudovaní obchvatu na osi Poprad – Košice.

Merajú trinásť veličín

“Oceňujem priekopnícky prístup mesta v oblasti monitoringu kvality ovzdušia,” skonštatoval Martin Kremler zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

Meteostanice merajú 13 veličín vrátane hodnôt ozónu, prachových častíc a oxidov v ovzduší. Umožňujú zobrazenie aktuálnych aj minulých údajov.

Navyše, SHMÚ prevádzkuje v treťom najľudnatejšom slovenskom meste meraciu stanicu na Ulici armádneho generála Ludvíka Svobodu. “Radnici sme navrhli naštartovať kooperáciu s našim ústavom,” dodal Martin Kremler.

Vedúci odboru monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ vysvetlil, že zainteresované strany môžu profitovať z výmeny skúseností, výhody by prinieslo i poskytovanie údajov z referenčnej stanice prostredníctvom API prístupu: “Konzultácie, kampaňový monitoring pomocou mobilnej stanice alebo porovnávacie merania by mohli ešte zlepšiť informovanosť.”

Mesto príjemnejšie na život

V kontexte miery využívania inteligentných riešení v súvislosti s Prešovom vôbec neprekvapuje, že už na sklonku roka 2019 sa stal členom Smart Cities Klubu (SCK). Neformálne združenie je pre samosprávy platformou na vzájomnú spoluprácu a prístup k expertným znalostiam a know-how pri príprave stratégií a programov. Cieľom je zavádzanie inovácií, ktoré pre občanov robia mestá príjemnejšími na život z praktického, ekonomického i zdravotného hľadiska.

Do aktuálnej agendy SCK patrí aj viaczložkový projekt Smart City Academy, ktorý je spolufinancovaný z Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Zameriava sa práve na kvalitu ovzdušia. Hlavným adresátom sú samosprávy a osvetovou zložkou je edukácia a aktivácia verejnosti, primárne detí v staršom školskom veku.

Zastaviť negatívny kolobeh

“Mládež si veľmi dobre uvedomuje, v akom prostredí žije a aké sú jeho nedostatky. Počas nedávnej série workshopov Smart City Academy v Košiciach, Brezne a Dubnici nad Váhom mnoho detí, žiaľ, avizovalo, že budúcnosť si nespájajú so svojím mestom. Jedným z dôvodov je znečistenie ovzdušia,” konkretizoval predseda SCK Miloslav Jurík

Ak sa mestá vyľudnia od tých, ktorí chcú veci zmeniť a vedia sa na problematiku pozerať konštruktívne, ostanú iba tí, pre ktorých to nie je priorita – negatívny kolobeh bude pokračovať. Náš projekt je príspevkom do mixu opatrení, ktoré treba realizovať, aby sme sa posunuli smerom k spoločnosti neupriamenej iba na materiálne hodnoty,” poznamenal Miloslav Jurík.

Informačný servis

Viac k témam: kvalita ovzdušia, Ovzdušie, PR, Smart Cities Klub, Smart City Academy, Znečistenie ovzdušia
Zdroj: SITA.sk – Prešov si dáva záležať na inovatívnom monitoringu ovzdušia, spolupráca so SHMÚ to môže ešte zlepšiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Prokurátor žiada pre bývalého šéfa operatívcov NAKA deväť rokov väzenia, Kaľavský by mal dostať aj peňažný trest

Strana MySlovensko predstavila prvú jedenástku kandidátov, pracovníkov na úradoch by znížila o tretinu