Prezidentka Čaputová vymenovala nových slovenských veľvyslancov pre tri krajiny, dúfa v intenzívnu spoluprácu (foto)

Prezidentka odovzdala v utorok poverovacie listiny trom novým veľvyslancom, chce posilniť vzťahy medzi krajinami.

19.7.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala v utorok 18. júla troch nových slovenských veľvyslancov. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.

Veľvyslanci v troch krajinách

Novými veľvyslancami Slovenskej republiky sú Ingrid Brocková, Jozef Polakovič a Ján Šoth, ktorým prezidentka odovzdala poverovacie listiny pre ich pôsobenie v Českej republike, Rakúsku a Francúzsku.

Veľvyslankyňa Ingrid Brocková bude reprezentovať Slovensko v Českej republike. „Verím, že zúročí svoje dlhoročné skúsenosti z diplomacie na ďalšie zveľaďovanie už teraz výborných vzťahov medzi našimi krajinami,“ uviedla hlava štátu na margo novej veľvyslankyne v Českej republike.

Zaistenie užšej spolupráce

Vo Viedni bude krajinu ako veľvyslanec reprezentovať Jozef Polakovič. „Rakúsko je náš sused a tretí najväčší zahraničný investor, zdieľame mnohé pohľady aj cez tzv. Slavkovský formát, ktorý máme s Rakúskom a Českom, preto verím, že sa mu podarí ešte viac zintenzívniť túto spoluprácu,“ skonštatovala Čaputová.

Novým veľvyslancom vo Francúzsku sa stal Ján Šoth. „Nedávna návšteva prezidenta Macrona na Slovensku priniesla do našich vzťahov s Francúzskom ďalší silný impulz. Ján Šoth bude môcť nadviazať na nové možnosti užšej spolupráce, ktoré sa nám otvorili v energetike či vodíkových technológiách, a že takto ešte viac posilní strategické partnerstvo, ktoré nás s Francúzskom spája,“ dodala na záver prezidentka.

Viac k témam: Poverovacie listiny, Prezidentka SR, Veľvyslanec Slovenskej republiky, Vymenovanie do funkcie
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová vymenovala nových slovenských veľvyslancov pre tri krajiny, dúfa v intenzívnu spoluprácu (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.