V USA sa po prvý raz zíde 117. Kongres, zložia na ňom prísahu znovuzvolení aj novozvolení členovia

3.1.2021 (Webnoviny.sk) – V nedeľu sa uskutoční ustanovujúca schôdza 117. Kongresu Spojených štátov amerických, počas ktorej zložia prísahu znovuzvolení aj novozvolení členovia Snemovne reprezentantov a Senátu.

Snemovňa si zároveň bude voliť nového predsedu. Predpokladá sa, že to bude znova demokratka Nancy Pelosiová, ktorá predsedala Snemovni reprezentantov aj v rámci 116. Kongresu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Rozhodne druhé kolo volieb

Kontrolu nad Snemovňou reprezentantov si po novembrových voľbách udržala Demokratická strana, no napriek projekciám utrpela sériu prehier a má menšiu väčšinu. Republikáni naopak prekonali očakávania a do Kongresu dokonca pošlú aj viac žien.

Viac o téme: Koronavírus

Rozdelenie moci v Senáte je zatiaľ otázne, keďže o ňom rozhodne nadchádzajúce druhé kolo volieb v štáte Georgia. Tie sa uskutočnia 5. januára.

Ustanovujúca schôdza

Ustanovujúca schôdza sa uskutoční za sprísnených bezpečnostných opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu.

Počet senátorov, ktorí skladajú prísahu súbežne, bude menší, aby sa minimalizovalo zhromažďovanie ľudí. Očakáva sa, že senátori zložia prísahu v skupinách po dvoch, aby sa jednoduchšie dodržiaval sociálny odstup.

Členovia Snemovne reprezentantov tiež budú skladať sľuby v skupinách a prednosť budú mať novozvolení kongresmani. Vzhľadom na pandémiu je počet rodinných príslušníkov, ktorí sa môžu skladaniu prísah prizerať, obmedzený na jedného.

Viac k témam: americký kongres, bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Pandémia, Senát, Snemovňa reprezentantov
Zdroj: Webnoviny.sk – V USA sa po prvý raz zíde 117. Kongres, zložia na ňom prísahu znovuzvolení aj novozvolení členovia © SITA Všetky práva vyhradené.

Humanitárna loď zachránila 265 migrantov v Stredozemnom mori, teraz pre nich hľadá bezpečný prístav

Komisia vypočuje kandidátov na policajného prezidenta v priestoroch ministerstva vnútra