Komisia vypočuje kandidátov na policajného prezidenta v priestoroch ministerstva vnútra

3.1.2021 (Webnoviny.sk) – V pondelok 4. januára sa v priestoroch ministerstva vnútra uskutoční výberové konanie na funkciu prezidenta Policajného zboru (PZ) SR. Pred výberovú komisiu predstúpia dočasný prezident PZ Peter Kovařík a veliteľ Útvaru osobitného určenia Prezídia PZ (Lynx Commando) Štefan Hamran.

Obaja spomedzi pôvodne štyroch prihlásených uchádzačov splnili podmienky účasti vo výberovom konaní. Kandidátov bude vypočúvať komisia, v ktorej má zastúpenie aj Generálna prokuratúra SR, Akadémia PZ v Bratislave a Úrad inšpekčnej služby rezortu vnútra.

Úlohou oboch kandidátov bude obhájiť svoju vlastnú koncepciu rozvoja a riadenia PZ.

Verejné vypočutie

Mená uchádzačov, ktorých komisia vyhodnotila ako vhodných na funkciu policajného prezidenta, predloží následne minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) Výboru pre obranu a bezpečnosť Národnej rady SR za účelom ich verejného vypočutia.

Po vypočutí kandidátov má výbor odporučiť ministrovi vymenovať jedného z nich. Ak odporúčanie členovia výboru nevydajú, ministerstvo vnútra bude musieť výberové konanie zopakovať.

Skúsenosti kandidátov

Kovařík dočasne vedie políciu od septembra 2020. V minulosti pôsobil napríklad ako policajný pridelenec vo Washingtone D.C:, alebo riaditeľ Úradu boja proti korupcii Prezídia PZ.

V období rokov 2017 až 2020 pôsobil na Úrade vlády SR, najskôr ako riaditeľ odboru prevencie korupcie Kancelárie predsedu vlády SR a neskôr ako generálny riaditeľ sekcie prevencie korupcia a krízového manažmentu a zároveň ako riaditeľ kancelárie Bezpečnostnej rady SR.

Hamran od roku 2011 viedol Lynx Commando, pričom v roku 2019 bol zvolený za predsedu medzinárodnej organizácie ATLAS, ktorá združuje protiteroristické jednotky členských štátov EÚ.

Viac k témam: korupcia, verejné vypočutie, výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Komisia vypočuje kandidátov na policajného prezidenta v priestoroch ministerstva vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

Podpora vedy stagnuje aj napriek snahe vlády využívať expertízu vedcov, tvrdí Straka

Doterajšie kroky súčasnej vlády neodzrkadľujú rastúci význam klimatickej krízy, myslí si Juríková