Portugalský parlament schválil zákon o legalizácii eutanázie, posledné slovo bude mať ešte prezident

29.1.2021 (Webnoviny.sk) – Portugalský parlament v piatok schválil definitívne znenie zákona, ktorý umožňuje eutanáziu a asistovanú samovraždu pacientom v terminálnom štádiu a ľuďom s fatálnymi poškodeniami zdravia. Poslanci zladili päť rozdielnych legislatívnych návrhov. Zákon odhlasovali v pomere 136 hlasov za a 78 proti, štyria zákonodarcovia sa zdržali.

Normu by mohol zablokovať prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Ten v najbližších týždňoch rozhodne, či zákon podpíše, využije právo veta alebo ho pošle na preskúmanie ústavnému súdu. Portugalská ústava definuje ľudský život ako „posvätný“, hoci umelé prerušenie tehotenstva je v krajine legálne od roku 2007.

Eutanázia, teda usmrtenie človeka na jeho žiadosť lekárom, je legálna vo viacerých európskych krajinách. V niektorých štátoch je prípustná takzvaná asistovaná samovražda, pri ktorej sa osoba usmrtí sama, avšak pod dohľadom, prípadne s pomocou lekára.

Viac k témam: asistovaná samovražda, eutanázia, portugalský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Portugalský parlament schválil zákon o legalizácii eutanázie, posledné slovo bude mať ešte prezident © SITA Všetky práva vyhradené.

Do Nórska sa dostanú len občania EÚ s trvalým pobytom v krajine, potrebovať budú aj negatívny test

Na elektronickú konzultáciu obhajcu s klientom je ZVJS pripravený, obhajoby cez Skype fungujú aj v Česku