Na elektronickú konzultáciu obhajcu s klientom je ZVJS pripravený, obhajoby cez Skype fungujú aj v Česku

29.1.2021 (Webnoviny.sk) – Končiaci generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan otvoril s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) tému konzultácií obhajcu s klientom v ústave prostredníctvom elektronických prostriedkov.

Na stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej advokátskej komory (SAK) to uviedol Ivan s tým, že túto možnosť posudzujú, technické riešenie je pripravené a predpokladajú, že vedenie zboru problematiku v krátkom čase vyrieši. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

Obhajoby cez Skype už fungujú v Česku

„V Českej republike už niekoľko mesiacov fungujú takzvané obhajoby cez Skype. Ide o jednoduché riešenie, ktoré sa však už časom overilo ako funkčné. V situácii, kedy je vzhľadom na ochranu zdravia advokátov, príslušníkov zboru, aj samotných obvinených a odsúdených vhodné navštevovať ústavy čo najmenej, môže byť práve toto cestou na dostatočné zabezpečenie práva na obhajobu. Takáto forma je výhodná aj z hľadiska hospodárnosti, ak je napríklad obvinený v ústave vzdialenom stovky kilometrov,“ uviedol podpredseda SAK Ondrej Laciak.

Snaha o postupné zlepšenie podmienok

Predseda SAK Viliam Karas, bývalý predseda a terajší člen predsedníctva Tomáš Borec a podpredseda Ondrej Laciak informovali generálneho riaditeľa ZVJS o iniciatíve SAK na zmenu Trestného poriadku v oblasti väzby. Táto iniciatíva smeruje skôr k zmene zákonného rámca dôvodov a trvania väzby, nie samotných podmienok v jej výkone.

Vedenie ZVJS však reagovalo, že v legislatívnom pláne vlády na tento rok je aj novelizácia zákona o výkone väzby a o výkone trestu odňatia slobody. Je aj snahou ZVJS, aby sa podmienky vo všetkých ústavoch postupne zlepšovali a zodpovedali európskym štandardom.

„Máme pripravený personál na moderné väzenstvo, a pri zabezpečovaní výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody sa prísne držíme zákonného rámca. Niektoré ústavy máme z hľadiska bezpečnosti a technickej vybavenosti modernizované, ale niektoré ústavy sú predovšetkým kvôli dlhodobému podfinancovaniu zboru stále z hľadiska vybavenosti na úrovni 70-80. rokov minulého storočia,“ povedal na stretnutí Ivan.

Odstúpenie z funkcie riaditeľa ZVJS

SAK doplnila, že mali so zborom vždy korektné vzťahy a dobrú profesnú spoluprácu. Milan Ivan bol na čele zboru viac ako šesť rokov a predstavitelia SAK mu poďakovali za jeho osobný prístup a dobré vzťahy.

Ivanovi sa končí služobný pomer, a tým aj jeho pôsobenie vo funkcii k 31. januáru 2021. Generálny riaditeľ ZVJS sa rozhodol odstúpiť po pokuse o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove. Kto bude viesť zbor v nasledujúcom období je na rozhodnutí ministerky spravodlivosti.

Viac k témam: Samovražda Milana Lučanského, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Na elektronickú konzultáciu obhajcu s klientom je ZVJS pripravený, obhajoby cez Skype fungujú aj v Česku © SITA Všetky práva vyhradené.

Portugalský parlament schválil zákon o legalizácii eutanázie, posledné slovo bude mať ešte prezident

Pilotov F1 čakajú v novej sezóne zmeny, piatkové tréningy sa skrátia a posunú sa aj začiatky pretekov