Počas konania volieb zaznamenali policajti 93 podaní, boli medzi nimi trestné oznámenia aj porušenie Zákona o volebnej kampani

Polícia riešila aj 18 priestupkov.

1.10.2023 (SITA.sk) – Počas dňa konania volieb zaznamenali policajti 93 podaní, v šiestich prípadoch to bolo trestné oznámenie. Ako ďalej informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru (PZ), trestné oznámenia sa v dvoch prípadoch týkali podozrení z volebnej korupcie, v troch prípadoch marenia prípravy a priebehu volieb a referenda a v jednom prípade tiež išlo o trestný čin ohovárania.

Predčasné voľby na Slovensku 2023: Kompletné výsledky, účasť a zvolení poslanci

Polícia riešila aj 18 priestupkov. Boli to napríklad priestupok na úseku všeobecnej vnútornej správy, iné priestupky proti poriadku v správe, ale aj priestupky proti verejnému poriadku.

Väčšina podnetov si nevyžadovala sankcie

Polícia sa venovala aj priestupkom proti občianskemu spolunažívaniu a priestupkom v súlade so zákonom o podmienkach výkonu volebného práva. Ostatných 69 podnetov, ktoré polícia počas volebného dňa dostala, nebolo kvalifikovaných ani ako trestný čin, ani ako priestupok.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Volebná noc v centrálach politických strán (fotografie)

„V deň konania predčasných parlamentných volieb na pokoj a poriadok počas ich priebehu dohliadalo na celom území SR celkovo 6 500 policajtov. Tí počas celého priebehu volieb úzko spolupracovali s volebnými komisiami. Situáciu v okolí volebných miestností v mestách a obciach monitorovali aj motorizované a pešie policajné hliadky,” informovala Hrabovská.

Rušný bol už deň pred voľbami

Doplnila, že viaceré oznámenia dostali už pred dňom konania volieb, v rámci ich prípravy.

„Celkový počet podaní bolo 30, pričom v piatich prípadoch boli kvalifikované ako trestný čin: v jednom prípade z nepriamej korupcie, jeden prípad v súvislosti s podvodom. Polícia preveruje taktiež prípad vo veci ohovárania a v jednej veci bolo začaté trestné stíhanie vo veci poškodzovania cudzej veci,” uviedla Hrabovská. Dodala, že policajti riešili aj sedem priestupkov, ktoré súviseli najmä s porušením Zákona o volebnej kampani.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Predčasné voľby na Slovensku 2023 (fotografie)

„Polícia preverovala aj podnety, ktoré neboli kvalifikované ako trestný čin ani priestupok, tých sme zaznamenali pred konaním samotných volieb celkovo 18,” povedala Hrabovská.

Viac k témam: Parlamentné voľby, Polícia, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Priestupok, Trestné oznámenie, Zákon o volebnej kampani
Zdroj: SITA.sk – Počas konania volieb zaznamenali policajti 93 podaní, boli medzi nimi trestné oznámenia aj porušenie Zákona o volebnej kampani © SITA Všetky práva vyhradené.