Obetiam domáceho násilia pomáha nonstop linka, poradkyne sú viazané mlčanlivosťou

22.1.2021 (Webnoviny.sk) – Národná linka pre ženy zažívajúce násilie, ktorej iniciátorom a garantom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR SR), poskytuje pomoc aj naďalej. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MPSVR SR Michaela Slivková Kirňaková.

Útočisko hľadajú aj muži

Ako dodala, aj napriek tomu, že linka bola v roku 2015 primárne zriadená pre týrané ženy, útočisko a pomoc poradkýň hľadajú aj muži. Krízovú pomoc a všetky potrebné informácie volajúcim na tejto linke poskytuje sedem špeciálne vyškolených poradkýň. Hlavným princípom činnosti Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie je bezpečie žien, ich obhajoba a posilňovanie ich práv.

Okrem krízovej pomoci, podpory a poskytovania informácií v oblasti násilia páchaného na ženách asistujú poradkyne volajúcim aj pri naviazaní kontaktu so špecializovanými poradenskými centrami, krízovými strediskami, bezpečnými ženskými domami či zariadeniami núdzového bývania.

Prísne dôverné telefonáty

Všetko, čo nám volajúca žena povie, s čím sa nám vyžaluje, je prísne dôverné. Sme zaviazané mlčanlivosťou a kontaktovať políciu, záchrannú zdravotnú službu alebo inú inštitúciu, ktorá žene môže pomôcť, môžeme jedine s jej súhlasom,“ dodala Mária Víteková, vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie.

Na bezplatné číslo 0800 212 212 sa obete domáceho násilia či týrania môžu dovolať 24 hodín denne, sedem dní v týždni, 365 dní v roku. Linka pre ženy zažívajúce násilie poskytuje od marca minulého roka poradenstvo aj prostredníctvom mailovej komunikácie – [email protected]. Slovensko sa zároveň pripojilo k európskej iniciatíve za vznik jednotného celoeurópskeho čísla pre obete násilia.

Viac k témam: domáce násilie, Linka pomoci
Zdroj: Webnoviny.sk – Obetiam domáceho násilia pomáha nonstop linka, poradkyne sú viazané mlčanlivosťou © SITA Všetky práva vyhradené.

Švajčiarsko zaradí Slovensko medzi rizikové krajiny, karanténa bude povinná

Minister Korčok odsúdil prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií