Na všetkých horách Slovenska stále platí mierne lavínové nebezpečenstvo

30.1.2021 (Webnoviny.sk) – Vo všetkých slovenských pohoriach dnes naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Na svojej webovej stránke o tom informuje Stredisko lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby.

Vplyvom pretrvávajúceho silného vetra a pozvoľného, no neustáleho sneženia je nový sneh previaty a previevaný na záveterné svahy najmä juhovýchodných a východných expozícií, kde sa vytvorili nebezpečné snehové dosky, vankúše a na hrebeňoch preveje.

V týchto miestach je možné uvoľniť lavínu najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení, výnimočne sa môžu vyskytnúť aj malé a stredné spontánne lavíny. Lavínové nebezpečenstvo je priestorovo variabilné, situáciu je nutné posudzovať v konkrétnom teréne, varuje horská služba.

Zamračené až hmlisto

Dnes ráno bolo na horách zamračené až hmlisté počasie a od západu so snežením. Pred studeným frontom dnes kulminuje oteplenie, teplota vzduchu sa pohybovala od -10 do 0°C.

Fúkal čerstvý, vo vysokých polohách nad pásmom lesa silný až prudký Z až SZ vietor s rýchlosťou 5 – 15 m/s, v nárazoch miestami až 23 m/s. Za 24 hodín pripadlo 2 až 10 cm nového snehu, ktorý je v nižších polohách (do 1200 m) vlhký.

Nový sneh

Nový sneh z posledných dní (20-45 cm) je rozložený veľmi nerovnomerne, najviac ho je previateho na J, JV, a V svahoch, pod sedlami a pod skalnými stenami.

Na hrebeňoch je sneh často sfúkaný až na tvrdý / ľadový podklad. Vplyvom veľkého teplotného gradientu snehu sa v stredných polohách vytvoril medzi vrstvou nového snehu a starším snehom nebezpečný hranatozrnný sneh. V severnom sektore pod stenami sa v snehovej pokrývke nachádzajú taktiež nebezpečné krúpky.

Viac k témam: lavínové nebezpečenstvo, počasie, sneh
Zdroj: Webnoviny.sk – Na všetkých horách Slovenska stále platí mierne lavínové nebezpečenstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Taliansky prezident Sergio Mattarella dal premiérovi Contemu na obnovu koalície čas do utorka

Únia miest chce pomôcť pri riešení pandemickej situácie a žiada zaradenie učiteľov do kritickej infraštruktúry