Taliansky prezident Sergio Mattarella dal premiérovi Contemu na obnovu koalície čas do utorka

30.1.2021 (Webnoviny.sk) – Taliansky prezident Sergio Mattarella v piatok večer so zástupcami parlamentných strán uzavrel rokovania o hľadaní novej vlády. Predsedu dolnej komory parlamentu Roberta Fica poveril, aby ho do utorka informoval, či zoskupenia, ktoré podporovali odstúpeného premiéra Giuseppe Conteho dokážu vytvoriť novú parlamentnú väčšinu.

Premiér rezignoval v utorok. Stalo sa tak po tom, ako jeho vláda stratila podporu kľúčovej strany pre riešenie koronakrízy. Od prezidenta následne dostal poverenie, aby v blízkej budúcnosti pokračoval vo vedení vlády.

Viac o téme: Koronavírus

Ak sa Contemu nepodarí získať väčšinovú podporu pre nový kabinet, môže prezident vymenovať úradnícku vládu alebo rozpustiť parlament a vyhlásiť predčasné voľby.

Stiahli podporu

Conteho koaličná vláda sa dostala do problémov po tom, ako tento mesiac menšia strana vedená expremiérom Matteom Renzim stiahla svoju podporu. Minulý týždeň Conte síce uspel v hlasovaní o dôvere v parlamente, no v Senáte nezískal absolútnu väčšinu, čo ho doviedlo k rezignácii.

Conte dúfa, že znova získa Mattarellovu podporu na vytvorenie novej koalície, ktorá by dokázala viesť krajinu počas boja s pandémiou a ekonomickou recesiou aj vytvoriť plán výdavkov na 209 miliárd eur, ktoré Taliansko dostane z fondu obnovy EÚ.

Zužitkujú krízu

Súčasná koalícia zložená z Hnutia piatich hviezd, Demokratickej strany a strany LeU dúfa vo vznik tretej Conteho vlády.

Pravicová strana Liga Mattea Salviniho, ktorá bola súčasťou Conteho prvej vlády, a stredopravá opozícia zase presadzujú predčasné voľby v nádeji, že zužitkujú vládnu krízu a vyššiu podporu v prieskumoch verejnej mienky vo svoj prospech.

Fotogaléria: Giuseppe Conte

Viac k témam: koronakríza, Koronavírus, pandemické opatrenia, predčasné voľby, rezignácia, talianska vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliansky prezident Sergio Mattarella dal premiérovi Contemu na obnovu koalície čas do utorka © SITA Všetky práva vyhradené.

Rozdielne výsledky testovania na koronavírus prezentované vládou sú necitlivé a neprípustné, myslí si primátor Nitry

Na všetkých horách Slovenska stále platí mierne lavínové nebezpečenstvo