Kongres v USA prvýkrát prelomil veto Donalda Trumpa, nezhodli sa v zákone o obrannom rozpočte

2.1.2021 (Webnoviny.sk) – Americký Kongres prelomil veto prezidenta Donalda Trumpa o návrhu zákona týkajúceho sa obranného rozpočtu. Stalo sa tak po prvý raz počas Trumpovho pôsobenia v úrade, informuje spravodajský portál BBC.

O návrhu zákona o národnej obrane (NDAA), ktorý na nasledujúci rok vyhradzuje obranný rozpočet 740 miliárd dolárov (v prepočte zhruba 603 miliárd eur), v piatok mimoriadne diskutoval republikánmi kontrolovaný Senát. Senátori prelomili prezidentské veto s potrebnou dvojtretinovou väčšinou hlasov, keď hlasovali 81 za a 13 proti. Už skôr za prelomenie veta hlasovala Snemovňa reprezentantov, ktorú majú zase pod kontrolou demokrati.

Trump, ktorého 20. januára v Bielom dome nahradí novozvolený prezident Joe Biden, v stredu vetoval NDAA aj napriek odporúčaniam svojich poradcov. Dosluhujúci prezident namietal proti opatreniam, ktoré obmedzujú stiahnutie vojakov z Afganistanu a Európy a odstraňujú mená konfederačných vodcov z názvov vojenských základní. Tiež sa mu nepáčilo, že nedostatočne obmedzuje spoločnosti vlastniace platformy sociálnych médií.

Náš republikánsky senát premeškal príležitosť zbaviť sa sekcie 230, ktorá dáva neobmedzenú moc veľkým technologickým spoločnostiam. Patetické,” reagoval Trump po hlasovaní na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Viac k témam: kongres USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Kongres v USA prvýkrát prelomil veto Donalda Trumpa, nezhodli sa v zákone o obrannom rozpočte © SITA Všetky práva vyhradené.

Fond na podporu športu vypísal prvú výzvu, rozdelí v nej milióny eur

Počet zneužívania detí na internete sa počas pandémie výrazne zvýšil, psychológovia pomáhajú aj online