Daniela (28): Otehotnela som s 15 ročným rómom, aj keď som bola jeho…

Po skončení vysokej školy som sa nevedela dočkať na to, keď nastúpim do práce. Vyštudovala som matematiku a geografiu, takže som sa tešila na to, že hneď v septembri nastúpim ako učiteľka. Pôvodne som chcela učiť na strednej škole, no to sa mi nepodarilo, preto som vzala voľné miesto na miestnej základnej škole. Bola to škola v malom meste, kde sa takmer všetci poznali.

Spočiatku som mala stres, či si dokážem vybudovať s deťmi dobrý vzťah a zároveň, aby voči mne prechovávali rešpekt. S tým som mala ako mladá začínajúca učiteľa najväčšiu nevýhodu, pretože som nízka, chudá a vyzerám veľmi mlado.

Už po pár týždňoch som však zo strany žiakov videla sympatie, najmä tí najmenší ma doslova zbožňovali. K deviatakom som chodila len na suplovanie, netrúfala som si pripravovať ich na testovanie a stredoškolské prijímačky.

Jeden z deviatakov však nebol ako ostatní, bol to akoby dospelý muž, ktorý pútal moju pozornosť takmer od prvého dňa. Zarážalo ma, že má okolo seba takú energiu a nerozumela som tomu. O to viac, keďže to bol róm. Vedela som, že jeho školské výsledky neboli dobré. Nechcela som sa však o neho zaujímať.

Na konci školského roka však prišiel za mnou do kabinetu, čo ma prekvapilo, pretože som ho neučila. Cítila som vo vzduchu napätie, a určite na mne bolo vidieť, že sa červenám. To, o čo ma požiadal, ma šokovalo ešte viac…

Pokračovanie príbehu na ďalšej strane