Oslavy zrušenia otroctva v Holandsku, kráľ požiadal ľud o odpustenie

Sobotná spomienka si preto nepripomína 160 rokov od zrušenia otroctva, ale 150. výročie.

1.7.2023 (SITA.sk) – Holandský kráľ Viliam Alexander sa v sobotu ospravedlnil za úlohu svojej krajiny v otroctve a požiadal o odpustenie. Učinil tak v historickom prejave, ktorý sprevádzali ovácie a výkriky, na podujatí pri príležitosti 150. výročia zrušenia otroctva.

Kráľov prejav nasledoval po ospravedlnení holandského premiéra Marka Rutteho z konca minulého roka, keď sa v mene svojej vlády ospravedlnil za historickú úlohu Holandska v globálnom obchode s otrokmi.

„Dnes stojím pred vami. Dnes sa ako váš kráľ a ako člen vlády sám ospravedlňujem. A cítim váhu slov v mojom srdci a mojej duši,“ povedal kráľ Viliam Alexander, ktorý po skončení prejavu položil veniec k národnému pamätníku otroctva v amsterdamskom parku.

Otroctvo bolo v Suriname a holandských kolóniách v Karibiku zrušené 1. júla 1863, ale väčšina zotročených robotníkov bola nútená pokračovať v práci na plantážach ďalších desať rokov. Sobotná spomienka si preto nepripomína 160 rokov od zrušenia otroctva, ale 150. výročie.

Výskum zverejnený minulý mesiac ukázal, že predkovia kráľa Viliama Alexandra zarobili na otroctve ekvivalent 545 miliónov eur, vrátane ziskov z akcií, ktoré im boli skutočne darované.

Viac k témam: Otroctvo, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Oslavy zrušenia otroctva v Holandsku, kráľ požiadal ľud o odpustenie © SITA Všetky práva vyhradené.