Voľby by vyhral Smer, OĽaNO aj Demokratmi sú mimo parlamentu a SNS nad piatimi percentami

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Republika sú v prieskume tesne pri sebe. Hegerovi Demokrati hlboko pod piatimi percentami.

1.8.2023 (SITA.sk) –
https://cdn.sita.sk/sites/34/2023/08/prieskum-agentura-ako-1.-august.mp3

V prípade, že by sa parlamentné voľby konali posledný júlový víkend, vyhrala by ich strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) so ziskom 19,9 percenta hlasov.

SaS a Republika sú tesne pri sebe

Na druhom mieste by sa umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko (PS) s 16,4 percentom voličov a prvú trojku uzatvára strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) s 15,2 percentom hlasov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v období od 24. júla do 28. júla zrealizovala agentúra AKO pre TV Joj na vzorke tisíc respondentov.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Na štvrtej priečke sa podľa prieskumu umiestnilo hnutie Republika so ziskom 6,7 percenta. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dosiahla 6,6 percenta, hnutie Sme rodina 6,1 percenta a do Národnej rady SR by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so šiestimi percentami a taktiež Slovenská národná strana (SNS) s 5,8 percentom voličov.

OĽaNO a priatelia potrebujú sedem percent

Do parlamentu by sa nedostala koalícia hnutia OĽaNO a priatelia so ziskom 6,7 percenta, keďže koalícia potrebuje získať minimálne sedem percent hlasov.

Pod piatimi percentami sa umiestnila strana Aliancia (2,2 percenta), Demokrati (2,2 percenta), Modrí, Most-Híd (1,5 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (1,2 percenta) a Maďarské fórum (0,9 percenta). Z prieskumu tak vyplýva, že strana Smer-SD by v Národnej rade SR obsadila 36 kresiel, PS 30 a Hlas-SD 28 kresiel. Zhodne po 12 kresiel by sa ušlo Republike a SaS, 11 by bralo Sme rodina a KDH. Zvyšných 10 by patrilo SNS.

Takmer 67 percent respondentov zároveň uviedlo, že rozhodne pôjde voliť a takmer 13 percent opýtaných sa na voľbách neplánuje zúčastniť. Bezmála 17 percent voličov ešte nie je rozhodnutých a tri percentá voličov odmietlo odpovedať.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Prieskum, Prieskum preferencií politických strán
Zdroj: SITA.sk – Voľby by vyhral Smer, OĽaNO aj Demokratmi sú mimo parlamentu a SNS nad piatimi percentami © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdá sa, že máte vypnuté reklamy

Náš obsah nás stojí enormné množstvo času, nápadov a síl. Prosíme, vypnite si AdBlocker. Ďakujeme!

Refresh