V kauze Mýtnik je vytýčených ešte päť termínov pojednávaní, tri budú na jeseň

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení viacerí podnikatelia ako aj predstavitelia Finančnej správy SR alebo Ministerstva financií SR.

2.8.2023 (SITA.sk) – V rámci súdneho procesu týkajúceho sa kauzy Mýtnik je na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu vytýčených ešte päť termínov hlavného pojednávania. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, tri termíny sú vytýčené na september a dva na október.

Obžalobe v tomto prípade čelí okrem podnikateľa Jozefa Brhel aj jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc,  bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda.

Machinácie pri verejnom obstarávaní

Obžaloba ich viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti alebo zločinu prijímania úplatku.

„Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Predmetom obžaloby podanej už vo februári 2022 je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne.

Zneprehľadnenie finančných tokov

Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít. S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS, jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa Brhela staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom tiež vypovedal aj ďalší „kajúcnik“ podnikateľ Michal Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Vypovedala aj vtedajšia konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová. Na adresu Suchobu uviedol Jozef Brhela st, že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený.“

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení viacerí podnikatelia ako aj predstavitelia Finančnej správy SR alebo Ministerstva financií SR. Obvinenia sa týkali korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií alebo ovplyvňovaní legislatívnych procesov. Niektorí z obvinených priznali svoju vinu a s prokuratúrou uzavreli dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili.

Viac k témam: Kauza Mýtnik, Korupcia, legalizácia výnosov z trestnej činnosti, Súdy
Zdroj: SITA.sk – V kauze Mýtnik je vytýčených ešte päť termínov pojednávaní, tri budú na jeseň © SITA Všetky práva vyhradené.