Putin neodmieta ideu mierových rokovaní o Ukrajine, Kyjev však musí prijať novú teritoriálnu realitu

Po stretnutí s africkými lídrami v Petrohrade povedal, že ako základ pre nájdenie mieru by podľa neho mohli poslúžiť mierové iniciatívy z Číny a Afriky.

30.7.2023 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin vyhlásil, že nezamieta ideu mierových rokovaní o Ukrajine. Po stretnutí s africkými lídrami v Petrohrade povedal, že ako základ pre nájdenie mieru by podľa neho mohli poslúžiť mierové iniciatívy z Číny a Afriky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Šéf Kremľa, ktorý vo februári 2022 spustil inváziu na Ukrajinu, tiež vyhlásil, že je ťažké zaviesť prímerie, keď ukrajinská armáda vedie ofenzívu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rusko a Ukrajina už skôr vyhlásili, že nebudú rokovať o mieri bez istých podmienok. Kyjev chce obnovenie ukrajinských hraníc tak, ako boli v roku 1991, s čím Kremeľ ostro nesúhlasí. Moskva argumentuje, že pre rokovania je dôležité, aby Ukrajina prijala „novú teritoriálnu realitu“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Putin na tlačovej konferencii v sobotu v noci povedal aj to, že nemajú plány na zintenzívnenie akcie na ukrajinskom fronte. Moskva tiež podľa neho po tohtomesačnom výbuchu na Krymskom moste vykonala preventívne údery.

Tiež bránil zatýkanie kritických hlasov v Rusku. Odôvodnil to tým, že niektorí ľudia chcú ublížiť krajine zvnútra.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Putin neodmieta ideu mierových rokovaní o Ukrajine, Kyjev však musí prijať novú teritoriálnu realitu © SITA Všetky práva vyhradené.