Plač miliónov hladných stúpa do neba, povedal pápež a vyzval Rusko k návratu k čiernomorskej obilnej dohode

Moskva od kľúčovej iniciatívy odstúpila 17. júla s odôvodnením, že jej bránia v primeranom vývoze vlastných potravín.

30.7.2023 (SITA.sk) – Pápež František v nedeľu vyzval Rusko, aby sa vrátilo k čiernomorskej obilnej iniciatíve. Dohoda, ktorú vlani sprostredkovali Turecko a Organizácia Spojených národov (OSN), umožňovala vývoz potravín z ukrajinských čiernomorských prístavov a zmierňovala dopad vojny na Ukrajine na svetové zásoby potravín. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Plač hladných stúpa do neba

Hlava katolíckej cirkvi v nedeľu vyzvala veriacich, aby sa neprestávali modliť „za utrápenú Ukrajinu, kde vojna ničí všetko, aj obilie. A to je vážna urážka Boha, pretože obilie je od neho dar na nakŕmenie ľudstva a plač miliónov hladných bratov a sestier stúpa do neba“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Vyzývam mojich bratov, orgány Ruskej federácie, aby sa obnovila čiernomorská iniciatíva a obilie sa mohlo bezpečne prepravovať,“ dodal pápež.

Zelenskyj privítal pápežovu výzvu

Pápežovu výzvu privítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje denník The Guardian.

„Reakcia svetových náboženských vodcov na ruský raketový teror a ničenie ukrajinských poľnohospodárskych produktov je mimoriadne dôležitá na ochranu celého sveta a najmä národov Afriky a Ázie, ktoré najviac trpia hrozbou hladu, potravinovou krízou. Ukrajina je a bude garantom svetovej potravinovej bezpečnosti,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Zároveň poznamenal, že kľúčové je teraz zastaviť ruský teror a plne prijať mierový plán.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Moskva od kľúčovej iniciatívy odstúpila 17. júla s odôvodnením, že jej bránia v primeranom vývoze vlastných potravín. Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že hlavný cieľ dohody, a teda dodávky obilia krajinám v núdzi, sa nepodarilo zrealizovať. Po odstúpení Rusko spustilo sériu útokov na obilné zásoby v kľúčových ukrajinských mestách vrátane Odesy a podľa britskej veľvyslankyne pri OSN Barbary Woodward zničilo 60-tisíc ton obilia, čo by stačilo na nakŕmenie 270-tisíc ľudí na rok.

Putin medzičasom sľúbil africkým krajinám obilie zadarmo. OSN varovala, že to nevyváži odstúpenie Ruska od iniciatívy.

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, Dohoda o vývoze potravín, obilie, potravinová kríza, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Plač miliónov hladných stúpa do neba, povedal pápež a vyzval Rusko k návratu k čiernomorskej obilnej dohode © SITA Všetky práva vyhradené.