Najvyšší súd má riešiť kauzu Paškovho synovca, ide o nákup údajne predražených ultrazvukov

Branislav Paška podľa obžaloby porušil zákon o verejnom obstarávaní a zároveň bola spôsobená škoda viac ako 160-tisíc eur.

31.7.2023 (SITA.sk) – Najvyšší súd SR by mal v utorok 1. augusta rozhodovať o kauze synovca bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku Branislava Pašku týkajúcej sa nákupu údajne predražených ultrazvukov.

Škoda viac ako 160-tisíc eur

Vec mal pritom odvolací súd prejednať už začiatkom júna, obžalovaný však zaslal súdu ospravedlnenie pre práceneschopnosť. To súd vyhodnotil ako nepostačujúce a uložil mu poriadkovú pokutu 200 eur. Pokutu 300 eur dostal pre neprítomnosť aj jeho obhajca.

Sudca Špecializovaného trestného súdu ešte v októbri 2021 uznal Branislava Pašku za vinného zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a uložil mu súhrnný trest odňatia slobody sedem rokov so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia.

Verdikt sa týkal kauzy nákupu údajne predražených ultrazvukov pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach z roku 2013. Obžalovaný proti verdiktu podal odvolanie.

Špecifické technické parametre

Podľa prokuratúry bol konaním obžalovaného ako vedúceho oddelenia verejného obstarávania v UNLP uprednostnený konkrétny víťaz verejnej súťaže tak, že vykonal sériu krokov a postupov, ktorými ho zvýhodnil alebo uprednostnil na úkor alebo v neprospech ostatných.

Nastavil totiž špecifické technické parametre na vybavenie štyroch USG zariadení. Týmto konaním Branislav Paška podľa obžaloby porušil zákon o verejnom obstarávaní a zároveň bola spôsobená škoda viac ako 160-tisíc eur. Branislav Paška však trval na svojej nevine.

Na prípad upozornila v lete 2015 organizácia Via Iuris. Podľa nich napokon zostala pre sporne nastavené ceny a kritériá verejného obstarávania v tendri na dodanie ultrazvukov iba jedna firma, ktorá zákazku napokon aj získala. Prístroje podľa Via Iuris nemocnicu vyšli na 375-tisíc eur, pričom iné nemocnice podľa nich kúpili kvalitnejšie prístroje lacnejšie.

Potýčka v centre Košíc

Branislav Paška stál pred súdom aj v prípade obžaloby pre výtržníctvo a ublíženie na zdraví, v ktorých boli obžalovaní aj jeho súrodenci Marián a Martin.

Na jeseň 2015 sa totiž zapojili do nočnej potýčky v centre Košíc, pri ktorej podľa obžaloby napadli mladú ženu a jej priateľa. Odvolací Krajský súd v Košiciach mu za prečin výtržníctva a prečin ublíženia na zdraví potvrdil dvojročný trest s podmienečným odkladom na tri roky.

Obžalovaný takisto v súčasnosti na Špecializovanom trestnom súde čelí procesu vo veci machinácií pri nákupe nábytku pre urgentný príjem košickej nemocnice. Najbližšie pojednávanie v tejto veci je vytýčené na 11. septembra.

Viac k témam: kauza nákupu predražených ultrazvukov, Súdy, USG zariadenia, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd má riešiť kauzu Paškovho synovca, ide o nákup údajne predražených ultrazvukov © SITA Všetky práva vyhradené.