Kočner sa postaví pred súd v kauze Five Star Residence, obžalobe za prevody nehnuteľností čelia aj ďalšie osoby

Marian Kočner si momentálne odpykáva trest 19 rokov väzenia za falšovanie miliónových televíznych zmeniek.

31.7.2023 (SITA.sk) – Mestský súd Bratislava I vytýčil na 25. októbra hlavné pojednávanie s mediálne známym podnikateľom Marianom Kočnerom. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, spolu s ním čelia obžalobe pre trestný čin skrátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu aj Jana Šlachtová, Viliam Gross a Peter Zemko.

Tieto osoby spolu figurujú v kauze známej ako Five Star Residence. Pôvodne bolo pojednávanie v tejto veci už vytýčené na január tohto roku na Okresnom súde Bratislava II. Súd však termín neskôr zrušil.

Predaj bytov za euro

Polícia ešte v roku 2018 informovala, že kauza sa týka predaja 17 bytov a troch nebytových priestorov za jedno euro s DPH. „Predávajúca bola spoločnosť, ktorej konateľom bol Peter Z. Kupujúci v tomto prípade bola firma, kde bol predsedom predstavenstva Marian K.,” informovala polícia v súvislosti so vznesením obvinenia.

K podobnému predaju za euro došlo podľa vyšetrovateľa aj v prípade ďalších 14 bytov a dvoch nebytových priestorov. „Aj tu bol rovnaký predávajúci, kupujúci bol ďalší z obvinených Viliam G.,” vysvetlila polícia.

„Štvorlístok” podľa orgánov činných v trestnom konaní uzavrela Jana Šlachtová, ktorá zastupovala britskú spoločnosť, v prospech ktorej boli zapísané záložné práva na spomínané nehnuteľnosti. Záložné právo bolo podľa polície dôvodom uzatvorenia zmlúv o postúpení pohľadávok v hodnote viac ako 36 miliónov eur.

Zločin skrátenia dane

Peter Zemko mal podľa orgánov činných v trestnom konaní na základe skladových kariet vedomosť, že celková cena prevádzaných nehnuteľností bola takmer 17 miliónov eur.

Predané boli za dve eurá, teda za značne podhodnotenú cenu. Ako štatutár firmy, ktorá ich predala, mal teda skrátiť daň o viac ako tri milióny eur, čo je 20 percent z takmer 17 miliónov,” dodala polícia s tým, že za zločin skrátenia dane a poistného hrozí v prípade dokázania viny trest sedem až 12 rokov väzenia.

Marian Kočner si momentálne odpykáva trest 19 rokov väzenia za falšovanie miliónových televíznych zmeniek. V prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka bol už po druhýkrát neprávoplatne oslobodený, pričom vecou sa na základe odvolania Úradu špeciálnej prokuratúry bude zaoberať Najvyšší súd SR. V treťom prípade takzvaných motákov z väzby bol zase právoplatne oslobodený.

Viac k témam: kauza Five Star Residence, Súdy, Zločin krátenia dane a poistného
Zdroj: SITA.sk – Kočner sa postaví pred súd v kauze Five Star Residence, obžalobe za prevody nehnuteľností čelia aj ďalšie osoby © SITA Všetky práva vyhradené.