in ,

Na japonskom ostrove Kjúšu vybuchla sopka, úrady odporučili miestnym obyvateľom evakuáciu

24.7.2022 (Webnoviny.sk) – V nedeľu vybuchla sopka Sakuradžima na japonskom ostrove Kjúšu, pričom chrlí popol a skaly. Zatiaľ z miest v jej blízkosti nehlásia škody ani zranenia, úrady však vyzvali obyvateľov na evakuáciu.

Podľa japonského meteorologického ústavu erupcia nastala okolo 20:05 miestneho času a vychrlené skaly odleteli do diaľky až 2,5 kilometra.

Úrad zvýšil výstrahu pred erupciou na najvyššiu, piatu úroveň. Upozornil tiež, že sopečné skaly môžu dopadať v okruhu troch kilometrov od krátera a v okruhu dvoch kilometrov môže prúdiť láva, popol a vytryskovať plyn. Úrad uviedol, že zhruba 120 ľuďom v dvoch blízkych mestách odporučili opustiť svoje domovy.

Sakuradžima sa nachádza približne tisíc kilometrov juhozápadne od Tokia a je jednou z najaktívnejších sopiek v Japonsku.

Viac k témam: erupcia sopky, Evakuácia, Výbuch sopky
Zdroj: Webnoviny.sk – Na japonskom ostrove Kjúšu vybuchla sopka, úrady odporučili miestnym obyvateľom evakuáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pobrežná stráž a humanitárne mimovládky organizujú jednu záchrannú operáciu za druhou, stovky migrantov sa snažia dostať do Európy

Českí hasiči od rána bojujú s rozsiahlym lesným požiarom v národnom parku, situáciu komplikuje sucho a kôrovcová kalamita