in ,

Medzinárodný súdny dvor rozhodne o časti žaloby Ukrajiny voči Rusku za genocídu, ktorou ospravedlňuje svoju inváziu

2.2.2024 (SITA.sk) – Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v piatok dospel k záveru, že môže rozhodovať v časti ukrajinskej žaloby voči Rusku za porušenie Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídia.

Podľa Kyjiva Moskva použila vykonštruované tvrdenia o genocíde na ospravedlnenie spustenia svojej invázie pred takmer dvoma rokmi.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Súdny dvor môže rozhodovať práve v časti žaloby, v ktorej ho Ukrajina žiada o vyhlásenie, že nie je zodpovedná za genocídu.

Ukrajinská žaloba mala ďalšie dva body, o ktorých ICJ podľa svojich slov nemá jurisdikciu rozhodovať. Prvým je tvrdenie, že ruská invázia na Ukrajinu porušila spomenutý dohovor z roku 1948.

Ďalší bod je zase tvrdenie, že uznanie dvoch separatistických republík na východe Ukrajiny zo strany Moskvy tiež porušilo dohovor. Konečné právne záväzné rozhodnutie však pravdepodobne padne až o pár rokov.

Viac k témam: Genocída, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Medzinárodný súdny dvor rozhodne o časti žaloby Ukrajiny voči Rusku za genocídu, ktorou ospravedlňuje svoju inváziu © SITA Všetky práva vyhradené.

Rodičia Romana (†15) už majú jeho mobil. Zanechal správu pre všetkých! “Môžete sa tešiť že nedôjdem do školy”, odkazuje riaditeľovi

Opozíciu zaujíma, kto financoval vládnu brožúru Únos spravodlivosti v rokoch 2020 – 2023