in ,

Hrobár zo skupiny sátorovcov sa postavil pred súd. Na krku má krádež, ale aj päť vrážd

23.2.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. februára, 16:11

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa v pondelok 22. februára začalo hlavné pojednávanie s Lehelom H., známym aj ako „Hrobár“ z gangu sátorovcov. Obžalovaný je stíhaný pre členstvo v zločineckej skupine, päť vrážd a tiež krádež 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003. V prípade spomenutej krádeže čelí obžalobe aj Ivan K.

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, podľa prokuratúry boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci, konkrétne o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Obete zakopával na pozemku družstva

Lehel H. svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov.

Pred súdom v pondelok neurobil vyhlásenie o vine, ani o nevine. V procese so skupinou vedenou Zsoltom Nagyom, prezývaným „Čonty“, však v minulosti vystupoval ako svedok, pričom sa vyjadril aj k niektorým skutkom, z ktorých je momentálne obžalovaný. V septembri 2018 napríklad na ŠTS vypovedal o tom, ako pomáhal obžalovaným Františkovi Zakálovi a Kristiánovi Kadárovi usmrtiť zakladateľa skupiny Lajosa Sátora.

Lehel H. vypovedal, že v decembri 2010 Sátora zastrelil na farme v Čótfe on, hoci bolo dohodnuté, že to urobí Kadár. Nahé telo Sátora potom uložili do jamy, ktorú vyhĺbil Lehel H. pomocou bagra. Neskôr z obáv, že by polícia mohla pozostatky Sátora nájsť, telo vykopali a opakovane premiestňovali.

Lehel H. popísal aj vraždu Andora Reisza, ktorého v novembri 2006 zastrelil Sátor v areáli farmy. Telo potom „vytiahli na trojnožku používanú pri zabíjačkách a rozporciovali“. Obžalovaný Kadár podľa svedka zavraždenému odrezal pohlavný úd, pretože mal pomer s jeho ženou. „Hrobár“ povedal, že „mäkké časti tela pomleli a vysypali do Malého Dunaja“. Veľké kosti a iné časti tela chceli najprv spáliť, ale neskôr ich zakopali na poli za areálom farmy.

Nemohol sa sťažovať na polícii

Na pondelkovom pojednávaní odmietol Lehel H. odpovedať na otázky prokurátora. Zároveň sa sťažoval, že boli porušené jeho ústavné práva vrátane prezumpcie neviny a požadoval prepustenie z väzby. Súd však jeho žiadosti nevyhovel, na čo obžalovaný reagoval podaním sťažnosti na Najvyšší súd SR.

„Všetky vraždy, ktoré sú tu uvedené, som sám od seba z vlastnej iniciatívy odkrýval,“ povedal obžalovaný s tým, že políciu upozornil aj na ďalšiu vraždu, ktorú však podľa neho vôbec nevyšetrovali. Tvrdil tiež, že vypovedal o korupcii viacerých policajných funkcionárov, vrátane bývalého šéfa polície Milana Lučanského.

„Na Slovensku sú najväčšia zločinecká skupina orgány činné v trestnom konaní. Teda polícia, prokurátori, sudcovia aj advokáti,“ povedal Lehel H. s tým, že štátne orgány roky chránili členov skupiny sátorovci. On bol podľa vlastných slov práve z tohto dôvodu nútený so skupinou spolupracovať. Obrátiť na sa políciu by podľa neho znamenalo smrť. Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať na konci marca.

Viac k témam: zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Hrobár zo skupiny sátorovcov sa postavil pred súd. Na krku má krádež, ale aj päť vrážd © SITA Všetky práva vyhradené.

Bíró skončil ako zástupca špeciálneho prokurátora, Lipšic dočasne vymenoval nového

Podnikateľ Brhel je stále vo väzbe, mohol by ovplyvňovať svedkov alebo získať cudzie občianstvo