in ,

Druhé kolo prezidentských volieb môže byť sprevádzané zvýšeným rizikom šírenia dezinformácií, stretnúť sa môžete najmä s týmito

4.4.2024 (SITA.sk) – Zakladateľ stránky Hoaxy a podvody David Púchovský upozorňuje na zvýšené riziko šírenia dezinformácií v súvislosti s druhým kolom prezidentských volieb. Riziko šírenia hoaxov súvisí najmä s tesným rozdielom preferencií v prieskumoch verejnej mienky u oboch kandidátov uchádzajúcich sa o post hlavy štátu.

Všeobecne pri akýchkoľvek voľbách platí, že čím tesnejší je rozdiel a neistejšie víťazstvo daného subjektu, tým väčšia je hrozba tvorby a šírenia hoaxov,” tvrdí Púchovský.

Včasné zabraňovanie šíreniu hoaxov

Ministerstvo vnútra súčasne vyzval, aby efektívnou strategickou komunikáciou včas zabraňovalo šíreniu hoaxov namierených proti demokratickým princípom či volebnému systému.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Ako sám tvrdí, pred druhým kolom volieb očakáva spochybňovanie výsledkov procesu sčítavania hlasov prvého kola, „živenie” hoaxu o tom, ako môže prezident zatiahnuť Slovákov do vojny, dezinformácie týkajúce sa manipulovania predošlých tvrdení kandidátov a ich zasadzovanie do kontextu súčasnosti či platené kampane neznámych skupín s cieľom šíriť hoaxy a manipulácie o kandidátoch.

Počas volieb môžeme podľa Púchovského očakávať falošné správy o incidentoch vo volebných miestnostiach, hoaxy o volebných lístkoch a preukazoch, falšovanie preukazov, tvorbu hoaxov šíriacich strach podmienený úspechom jedného z kandidátov – sem patrí napr. výrok „Ak sa stane prezidentom, bude na Slovensku vojna“.

K čomu môže dôjsť po voľbách?

Po voľbách zas podľa Púchovského môže dôjsť k dvom situáciám. V prvom prípade, ak uspeje kandidát, proti ktorému je produkovaná väčšina dezinformácií, budú pribúdať nové naratívy vo výraznej intenzite.

Ich spoločným menovateľom bude spochybňovanie výsledku volieb, procesu sčítavania hlasov. V tomto prípade budú hroziť občianske nepokoje po vzore niektorých krajín,” tvrdí zakladateľ stránky.

V druhom prípade, ak uspeje kandidát, proti ktorému sa hoaxy objavovali v minimálnej miere, dezinformačná scéna prestane byť v spomínaných témach aktívna.

Podobný scenár nastal po parlamentných voľbách v súvislosti s naratívom o ich sfalšovaní,” dodal Púchovský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Hoaxy a podvody, Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Zdroj: SITA.sk – Druhé kolo prezidentských volieb môže byť sprevádzané zvýšeným rizikom šírenia dezinformácií, stretnúť sa môžete najmä s týmito © SITA Všetky práva vyhradené.

Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už možno dnes. Fico chce stíhať sudcov, ktorí pracovali na likvidácii opozície (video)

Polícia rozhodla vo veci trestného oznámenia, ktoré sa týkalo petície za odstúpenie Šimkovičovej