in ,

Daniel Lipšic sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora, ale má podmienku

6.12.2023 (SITA.sk) – Daniel Lipšic sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora v prípade, ak vláda bude verejne garantovať, že nijakým spôsobom nezasiahne do postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a jeho prokurátorov. Informoval o tom Lipšic s tým, že po stanoviskách Európskej komisie a Európskej prokuratúry je pravdepodobné, že zrušenie ÚŠP by malo negatívne dôsledky pre celé Slovensko.

Ako Lipšic ďalej vysvetlil, viacerí vládni predstavitelia nie sú za zrušenie ÚŠP, a ako jediný problém vidia jeho pôsobenie na čele tohto úradu. „Boj proti organizovanému zločinu a korupcii nikdy nie je, a ani nemôže byť, postavený na jednej osobe. Kľúčovú úlohu v boji proti najzávažnejšiemu zločinu, ktorý ničí právny štát, však zohrávajú moji kolegovia prokurátori ÚŠP,” vyhlásil Lipšic a uzavrel, že ak vláda garantuje, že nezruší ÚŠP a nezasiahne do jej postavenia, odstúpi z funkcie.

Kresťanskí demokrati ocenili takýto prístup Lipšica. Uviedol to predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský s tým, že vyzývajú koalíciu, aby zišli z kratšej cesty a nerušili inštitúcie, ktoré ukázali svoje opodstatnenie pri boji proti organizovanému zločinu a odhaľovaniu korupcie, bez odbornej diskusie a širokého spoločenského konsenzu.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Špeciálny prokurátor
Zdroj: SITA.sk – Daniel Lipšic sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora, ale má podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

Je to krok späť, kritizuje prezidentka Čaputová plány Ficovej vlády so špeciálnou prokuratúrou

“Veď je to chlapec, má sa brániť”, mala vysmiať triedna učiteľka Romanovu mamu, keď sa jej bola sťažovať na šikanu jej syna. Vznikla pieseň pre Romana