Členstvo v Európskej únii nám podľa Káčera neprinieslo iba ekonomické výhody či prosperitu

Spolu s NATO je podľa ministra Rastislava Káčera pre Slovensko Európska únia základným ukotvením na Západe.

1.5.2023 (SITA.sk) – Členstvo v Európskej únii nám neprinieslo iba ekonomické výhody či prosperitu, ale aj potvrdilo, kam Slovensko hodnotovo, kultúrne a historicky patrí. Uviedol to dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer pri príležitosti 19. výročia oficiálneho vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ).

Životné podmienky občanov

Káčer považuje vstup Slovenska do EÚ za jeden z najvýznamnejších míľnikov v histórii samostatnosti republiky, ako aj za dôležitý impulz k posilneniu demokracie a zlepšeniu životných podmienok občanov SR.

„V prvých rokoch po našom vstupe do Únie sme zvykli zdôrazňovať najmä ekonomické prínosy členstva – koľko peňazí dostávame z eurofondov, alebo koľko tovarov vyvážame do európskych krajín. Vojna na Ukrajine nám však ukazuje, že naše členstvo v EÚ nie je ani zďaleka len o tom. Európsku úniu potrebujeme aj preto, aby sme boli tam, kam historicky, kultúrne a hodnotovo patríme,” skonštatoval Káčer.

Dnes je EÚ podľa Káčera pre nás viac než kedykoľvek predtým najmä o mieri, stabilite, bezpečnosti a slobode.

Základné ukotvenie na Západe

Vstup do EÚ, podľa šéfa slovenskej diplomacie, znamenal naplnenie našich ambícií patriť do rodiny demokratických a hospodársky vyspelých európskych štátov.

Navyše, Slovensko sa zaradilo medzi krajiny, ktoré sú v Únii najviac integrované – v roku 2007 vstúpila SR do schengenského priestoru, v roku 2009 prijala euro a v roku 2016 prvýkrát predsedala Rade EÚ. Spolu s NATO je pre Slovensko Európska únia základným ukotvením na Západe.

„V kontexte aktuálnych výziev môžeme vnímať reálny význam našej západnej orientácie a nášho členstva v Únii, ako spoločenstva, ktoré je pripravené čeliť aj náročným obdobiam. Práve tieto krízy poukázali na jednotu a silu Európskej únie,” dodal R. Káčer.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: SITA.sk – Členstvo v Európskej únii nám podľa Káčera neprinieslo iba ekonomické výhody či prosperitu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdá sa, že máte vypnuté reklamy

Náš obsah nás stojí enormné množstvo času, nápadov a síl. Prosíme, vypnite si AdBlocker. Ďakujeme!

Refresh