in ,

Cesta Ukrajiny do NATO sa podľa Stoltenberga zmení z dvojkrokovej na jednokrokovú

11.7.2023 (SITA.sk) –
https://cdn.sita.sk/sites/34/2023/07/stoltenberg-clenstvo-ukrajiny-v-nato.mp3

Lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa v utorok dohodli, že umožnia Ukrajine vstúpiť do aliancie, keď „sa spojenci dohodnú a budú splnené podmienky“.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg to povedal niekoľko hodín po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že bude „absurdné“, ak nebude stanovený časový rámec, v ktorom by mohla byť Ukrajina pozvaná do NATO.

„Opätovne sme potvrdili, že Ukrajina sa stane členom NATO, a súhlasili sme s odstránením požiadavky na akčný plán členstva,“ povedal Stoltenberg novinárom s odkazom na kľúčový krok pri vstupe do aliancie. „To zmení cestu k členstvu Ukrajiny z dvojkrokovej na jednokrokovú,“ povedal.

Ostré slová Zelenského

Aj keď mnoho členov NATO dodáva ukrajinským silám zbrane a muníciu, medzi 31 spojencami neexistuje konsenzus pre prijatie Ukrajiny do radov NATO.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Namiesto toho sa lídri aliancie rozhodli odstrániť prekážky na ceste k členstvu Ukrajiny, aby sa mohla po skončení vojny s Ruskom rýchlejšie pripojiť. Zelenskyj sa proti rozhodnutiu ostro ohradil.

„Je bezprecedentné a absurdné, keď nie je stanovený časový rámec ani pre pozvanie, ani pre členstvo Ukrajiny,“ napísal v ostro formulovanom vyhlásení na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a dodal, že sa podľa neho zdá, že „nie je žiadna pripravenosť ani na pozvanie Ukrajiny do NATO, ani na to, aby sa stala členom aliancie“.

Motivácia pre Rusko

Stoltenberg na otázku o Zelenského obavách povedal, že teraz je najdôležitejšie zabezpečiť, aby jeho krajina vyhrala vojnu, pretože „pokiaľ Ukrajina nezvíťazí, o členstve sa vôbec diskutovať nebude“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit NATO vo Vilniuse (foto)

NATO sa v roku 2008 dohodlo, že Ukrajina sa stane členom, neuviedlo však ako ani kedy by sa tak mohlo stať „Teraz, cestou do Vilniusu, sme dostali signály, že sa o určitých formuláciách rokuje bez Ukrajiny,“ skonštatoval ďalej a zdôraznil, že táto formulácia sa týka „pozvania stať sa členom NATO, nie členstva Ukrajiny“.

„Neistota je slabosť. A ja o tom budem otvorene diskutovať na summite,“ skonštatoval ďalej Zelenskyj, podľa ktorého sa bez stanovenia časového rámca pre pozvanie Ukrajiny do NATO „otvára príležitosť na vyjednávanie o členstve Ukrajiny v NATO v rámci rokovaní s Ruskom“ a to „pre Rusko znamená motiváciu pokračovať v terore“.

Kyjev prijal, že Ukrajina nemôže vstúpiť do NATO, kým trvá vojna s Ruskom, presadzuje však jasný časový harmonogram.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, Summit NATO, Vstup Ukrajiny do NATO
Zdroj: SITA.sk – Cesta Ukrajiny do NATO sa podľa Stoltenberga zmení z dvojkrokovej na jednokrokovú © SITA Všetky práva vyhradené.

Kriminalisti finančnej správy rozložili medzinárodný gang, ktorý na východe Slovenska nelegálne vyrábal cigarety

Kremeľ pozorne sleduje rozhodnutia prijaté na summite NATO, Peskov opäť varoval pred urýchleným vstupom Ukrajiny