Aj Vlhovú ovplyvňuje rapídna zmena klímy, nie je kde súťažiť ani trénovať (video)

Počas ostatného ročníka takmer 200 športovcov prostredníctvom listu vyzvalo Medzinárodnú lyžiarsku a snoubordovú federáciu (FIS), aby prijala opatrenia na boj proti zmene svetovej klímy.

22.6.2023 (SITA.sk) – Nie je to iba záležitosť ostatnej sezóny. Seriál Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní už dlhší čas sužujú problémy spojené so zmenou svetovej klímy, osvedčené strediská často bojujú s nedostatkom snehu, ľadovce sú na ústupe a nie je kde súťažiť či trénovať.

Počas ostatného ročníka takmer 200 športovcov na čele s elitnými zjazdármi Američankou Mikaelou Shiffrinovou, Nórom Aleksandrom Aamodtom Kilde či Taliankou Federicou Brignoneovou dokonca prostredníctvom listu vyzvali Medzinárodnú lyžiarsku a snoubordovú federáciu (FIS), aby prijala opatrenia na boj proti zmene svetovej klímy.

Klíma zhoršuje podmienky na lyžovanie

“Vnímam to rovnako ako všetci okolo mňa. Aj pre ďalšiu sezónu z kalendára vypadol Záhreb. Vnímame to aj my, keď ideme na ľadovce. Tento rok sme tam dali len jeden kemp na desať dní, a potom sťahujeme na juh do Čile či Argentíny. Naozaj je veľké teplo, podmienky na lyžovanie nie sú až také dobré. Uvidíme, aké to bude v ďalšej sezóne. Myslím si, že aj ľudia videli, že počas zimy boli preteky, kde bol zasnežený len kopec a všade okolo nebolo bielo. Je to také smutné, ale je to vec, ktorú ako jednotlivec nedokážem ovplyvniť,” povedala Petra Vlhová pre agentúru SITA počas nedávnej návštevy Bratislavy a doplnila: “Verím, že sa touto otázkou zaoberá aj FIS a urobili aj prvé kroky. Verím, že spravia také rozhodnutia, ktoré tomu prospejú.” 

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/20230620_151551clime.mp4

Na tlačovej konferencii na danú tému hovoril aj jej tréner Mauro Pini. “Situácia sa výrazne zhoršuje približne posledných päť rokov, v lete je problém trénovať. Vlani v lete bolo extrémne teplo a väčšina ľadovcov v Európe bola na isté obdobie uzavretá,” ozrejmil švajčiarsky odborník

Diskusia v lyžiarskom hnutí

Upozornil tiež, že počas ostatnej zimy na túto tému vyvstala veľká diskusia v lyžiarskom hnutí.
“Verím, že v budúcnosti FIS pripraví kalendár tak, aby v prvom rade vyhovoval športovcom, ale bol vhodnejší aj finančne pre tímy. FIS trvá dosť dlho, kým prijme nejaké zmeny. V krátkom čase toho nie sú schopní. My nemáme priamy dosah na nejaké zmeny, ale môžeme sa vyjadriť a dať podnet, aby boli prijaté opatrenia,” doplnil.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/20230620_145830clime.mp4

Počas ostatnej zimy autori spomenutého listu, ktorého autorom bol rakúsky reprezentant a tiež ambasádor neziskovej organizácie Ochráňme našu zimu (POW) Julian Schütter, vyzvali FIS na úpravu kalendára, čo strešná organizácia čiastočne urobila už pre sezónu 2023/2024.

Začiatok ročníka mierne posunula na neskorší termín a z kalendára vyradila lokality, ktoré dlhodobo bojovali s nedostatkom snehu, napríklad chorvátsky Záhreb či slovinský Maribor.

Vyradenie lokalít kvôli klimatickým zmenám

“Už teraz pociťujeme dôsledky klimatických zmien v našom každodennom živote a v našej profesii. Verejná mienka o lyžovaní sa posúva smerom k neospravedlniteľnosti… Potrebujeme progresívne organizačné kroky. Súčasné úsilie FIS o udržateľnosť hodnotíme ako nedostatočné. Toto sú naše najdôležitejšie preteky, poďme ich vyhrať spoločne,” uviedli športovci v liste, ktorý podpísali aj americká bežkyňa na lyžiach Jessica Digginsová či freestylisti Arianna Tricomiová a Xavier de le Rue.

Pretekári žiadajú aj to, aby bol program súťaží viac “geograficky rozumnejší”, čo by pomohlo pri znižovaní emisií uhlíka. Ako príklad uviedli, že seriál SP mužov sa v ostatnej sezóne dvakrát presúval medzi Európou a Severnou Amerikou.

“Beaver Creek a Aspen delí asi 50 kilometrov, pritom jedny preteky sa tam konajú v záver novembra a ďalšie vo februári. Naplánovať tieto preteky po sebe by prinieslo zníženie uhlíkových emisií približne o 1500 ton,” uviedli lyžiari a požiadali FIS o vytvorenie komisie udržateľnosti.

Viac k témam: Klíma, Klimatické zmeny, Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2022/2023, Zjazdové lyžovanie
Zdroj: SITA.sk – Aj Vlhovú ovplyvňuje rapídna zmena klímy, nie je kde súťažiť ani trénovať (video) © SITA Všetky práva vyhradené.