UNIKÁTNA STAVBA V MEDZILABORCIACH: Ako je to s rekonštrukciou múzea A. Warhola? A čo na to Warholov synovec James?

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované významnej osobnosti, Andymu Warholovi. Ten bol americký maliar, filmový tvorca, autor a dôležitá osobnosť v hnutí pop art. Jeho rodičia boli prisťahovalci z Rakúsko-Uhorska z dediny Miková (okres Stropkov).

Dnes je múzeum nadregionálna inštitúcia, zaoberajúca sa predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola. Múzeum bolo roky v katastrofálnom stave. Medializované boli prípady, kedy do múzea zatekalo a obrazy či iné predmety museli skrývať v depozitároch. O rekonštrukcii múzea sa hovorilo už roky, financie na obnovu schválila ešte v roku 2019 vláda Smeru. Začiatku rekonštrukcie sa múzeum dočkalo až v roku 2023.

foto: PSK
foto: PSK

Múzeum Andyho Warhola je jediné svojho druhu v Európe. Na rekonštrukciu múzea boli prvotne vyšlenené financie vo výške 7,1 milióna eur. V poslendnom období však predpokladaná hodnota zákazky radikálne stúpla. Prešovský samosprávny kraj informoval, že výdavky projektu sa po verejnom obstarávaní spolu s nákladmi na zabezpečenie stavebného i autorského dozoru vyšplhali na 12,3 milióna eur.

Z ministerstva financií sa napokon na rekonštrukciu vyčlenila suma 5,1 milióna eur. Prešovský samosprávny kraj zafinancoval modernizáciu múzea sumou 7,2 milióna eur.

foto: PSK
foto: PSK

Obnovou prejde nielen fasáda, ale aj vnútorné priestory. Špecifikom stavby bude exteriérová oceľová konštrukcia, ktorá bude vážiť 250 ton. Vybuduje sa prístavba i nadstavba vrátane nových schodísk a výťahov. Celkový vzhľad bude modernejší, hodný 21. storočia. Prestavba múzea prinesie interaktívnosť, aplikáciu svetelných, projekčných, zvukových a holografických technologických prvkov. Modernizácia objektu prinesie zásadné rozšírenie galérie i depozitu, vznik nových ateliérov, exkluzívny priestor pre vzdelávacie programy až po pútavejšie expozície. Pribudnú výrazne zmodernizované expozičné priestory, bistro, chillout zóna s posedením, pochôdzna strecha s amfiteátrom pre 100 ľudí a interaktívne či multimediálne prvky. 

Rekonštrukcia by mala trvať 18 mesiacov, po ktorých získa Slovensko obnovenú dôležitú kultúrnu inštitúciu.

Rekonštrukcia by mala byť dokončená na jeseň budúceho roka.
foto: PSK
foto: PSK

Synovec Andyho Warhola si rekonštrukciu múzea pochvaľuje a teší sa na spoluprácu

Synovec Andyho Warhola James nedávno navštívil Slovensko a nevynechal ani Medzilaborce, kde sa oboznámil s rekonštrukciou múzea. Vyjadril sa, že múzeum bude jedinečné, unikátne a moderné. Ako sám uviedol, veľmi sa teší na znovuotvorenie múzea, ako aj na užšiu spoluprácu medzi múzeom a rodinou Andyho Warhola v USA.