Konkurencia v pohrebných službách na východe Slovenska je veľká

foto: dodané

foto: dodané

Pohrebné služby v Košiciach a okolí čelia silnej konkurencii a neustálej potrebe inovácie, pričom ich hlavným poslaním zostáva poskytovanie podpory pozostalým v najťažších chvíľach. Aké sú hlavné výzvy v tomto odvetví a ako sa pohrebné služby prispôsobujú moderným požiadavkám? Podrobnosti prináša článok denníka Plus JEDEN DEŇ, ktorý vám predstavujeme v skrátenej verzii.

Pohrebné služby na východnom Slovensku predstavujú biznis, ktorý je postavený na morálnych princípoch a vyžaduje nepretržitú dostupnosť a vysokú úroveň empatie a profesionality. V Košiciach a okolí pôsobí mnoho pohrebných služieb, ktoré poskytujú podporu pozostalým. „Náročnosť tohto druhu služieb spočíva v poskytovaní neustálej dostupnosti a odolnosti, často viac psychickej ako fyzickej,“ hovorí predstaviteľ jednej z pohrebných služieb.
Konkurencia v tejto oblasti je značná, pričom mnohé pohrebné služby čelia výzvam zo strany nových hráčov na trhu. „Boj zvádzame najmä s pohrebnými službami v jednotlivých obciach, ktoré si do prenájmu vzali domy smútku a cintoríny, a nedovoľujú rodinám pozostalých slobodný výber pohrebnej služby,“ vysvetľuje zdroj z pohrebnej služby.


V rámci prieskumu redakcia denníka Plus JEDEN DEŇ oslovila desať pohrebných služieb formou emailu, avšak väčšina z nich nereagovala. Pozitívnym príkladom je pohrebná služba AVE+, ktorá poskytla podrobné informácie. „Sú dve možnosti, kto nás priamo oslovuje. Buď sú to priamo vybavovatelia pohrebu, t. j. najčastejšie priami príbuzní, alebo nás oslovuje lekár v prípade, že je telo určené na pitvu, nakoľko sme jediná zmluvná pohrebná služba v rámci mesta Košíc a okolia, ktorá má zmluvu s ÚDZS na prevoz nebohých,“ vysvetľuje zástupca AVE+.
Inovácie a modernizácia sú kľúčové aj v tejto oblasti.

Spomínaná pohrebná služba najmodernejšími chladiacimi boxami a mraziacim boxom pre výnimočné prípady. „Sme jediná pohrebná služba s vlastnou obradnou sieňou,“ uvádza rovnaký zdroj. Kamery v obradných sieňach umožňujú online prenosy smútočných obradov a zároveň slúžia kvôli bezpečnosti a konkurenčnému boju. „Kamery sú nainštalované predovšetkým kvôli online prenosu smútočných obradov, nakoľko niekedy nie je možné, aby sa dostavila na daný čas celá rodina z ďalekých kútov sveta. Zároveň kamery slúžia aj kvôli bezpečnosti a vyššie spomínanému konkurenčnému boju,“ hovorí predstaviteľ AVE+. „Hlavný rozdiel sa snažíme zabezpečiť určite prístupom k jednotlivým klientom, nakoľko sa v našej praxi stretávame s rôznymi ľuďmi, odlišnými emóciami, či špecifickými požiadavkami,“ dodáva.


Pracovníci pohrebnej služby sa stretávajú s rôznymi ľuďmi, odlišnými emóciami a špecifickými požiadavkami, čo vyžaduje vysokú mieru empatie a profesionálneho prístupu. Pohrebná služba zamestnáva skúsený tím pracovníkov a disponuje flotilou vozidiel pripravených na nepretržitú službu. Ich cieľom je poskytovať najvyššiu kvalitu služieb, založenú na tradíciách, úcte a profesionálnom prístupe. „Naším poslaním je poskytnúť pozostalým komfort a súčinnosť, ktorá uľahčí ich žiaľ v ťažkej životnej situácii.“


Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) spravuje Verejný cintorín a Krematórium, avšak nepodniká v oblasti pohrebných služieb. Počas pandémie COVID-19 správca zvažoval online prenosy z rozlúčok so zomrelými, ale od tohto zámeru upustil kvôli komplikovanosti zákona o ochrane osobných údajov.


Plus JEDEN DEŇ odhalil, že slobodný výber pohrebnej služby by mal byť rozhodnutím občana. V zmysle zákona č. 131/2010 Z. z. o pohrebníctve sa priestupku dopustí ten, kto ponúka, propaguje a informuje o pohrebných službách v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb a na pracovisku úradu pre dohľad a v ich areáloch.