Súdna rada neeviduje námietky voči rozhodnutiam sudcov od obvinených z akcií Búrka či Víchrica

2.1.2021 (Webnoviny.sk) – Súdna rada SR neeviduje žiadne námietky voči rozhodnutiam sudcov, ktorých zadržala polícia napríklad počas akcií Búrka či Víchrica. Predseda rady Ján Mazák však priznal, že v podaniach sťažovateľov sa objavujú tvrdenia, že v ich veciach rozhodovali sudcovia, ktorí sú v súčasnosti trestne stíhaní.

Dôvod vyplýva zo zákona,” doplnil šéf súdnej rady. Stanovisko Jána Mazáka poskytla agentúre SITA hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

Mazák pripomenul, že súdna rada nie je súdom, a práve tie majú právomoc riešiť námietky voči ich verdiktom z dôvodu, že sudca, ktorý rozhodoval vo veci spáchal trestný čin. „Spáchal trestný čin znamená, že bol právoplatne odsúdený za taký čin,“ upozornil.

Žaloba o obnovu konania je prípustná vtedy, ak bolo rozhodnuté v neprospech strany v dôsledku trestného činu sudcu, iných subjektov konania alebo inej osoby zúčastnenej na konaní. Nestačí, že sudca spáchal trestný čin, on ho musí spáchať v spojitosti s konkrétnou súdnou vecou,“ dodal predseda súdnej rady s tým, že z toho plynie, že súdna rada do takých vecí nebude a nemôže zasahovať.

Viac k témam: akcia Búrka, akcia Víchrica, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdna rada neeviduje námietky voči rozhodnutiam sudcov od obvinených z akcií Búrka či Víchrica © SITA Všetky práva vyhradené.

Schalke útočí na potupu historických rozmerov, hororovú sériu ťahá takmer rok

Vyšetrovateľ od Lučanského rodiny nedostal žiadnu žiadosť o návštevu, tvrdí minister Mikulec