Cena bytov v Bratislave stúpala, za meter štvorcový pýtali viac ako 2-tisíc eur

25.1.2021 (Webnoviny.sk) – Ceny bytov v bratislavských novostavbách rástli aj koncom minulého roka. Vyplýva to zo správy o stave nehnuteľností v Bratislave za štvrtý kvartál roka 2020 realitnej spoločnosti Lexxus.

“Ku koncu roka 2020 priemerná cena voľných bytov na trhu dosiahla hodnotu 2 739 eur bez DPH za meter štvorcový, čo predstavuje nové pokrízové maximum od roku 2008. Keďže sa cena medzikvartálne zvýšila len o 11 eur (približne 0,4 percenta), ide o najnižší medzikvartálny nárast za posledné štyri roky. V prípade medziročného porovnania hovoríme o 9,5-percentnom náraste,” uvádza sa v správe.

Najvýraznejší nárast v treťom okrese

“Priemerná cena voľných bytov vzrástla opäť vo všetkých bratislavských okresoch okrem Bratislavy V. Najvýraznejší nárast bol v treťom bratislavskom okrese – o 4,7 percenta, naopak najnižší v druhom bratislavskom okrese – o 1,6 percenta,” píše sa v správe.

Takmer u 36 percent projektov prišlo k nárastu priemernej ceny voľných bytov. „Približne u polovice z nich ceny rástli nielen z dôvodu zmeny skladby dostupných bytov, ale predovšetkým v dôsledku úprav cenníkových cien smerom nahor,” vysvetlil rizikový manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.

Ceny predaných bytov dosiahli úroveň 2 399 eur bez DPH za meter štvorcový a medzikvartálne sa zvýšili o 20 eur, resp. 0,8 percenta.

Na konci štvrtého kvartálu bolo na rezidenčnom trhu celkom 81 aktívnych projektov. Trh sa rozšíril o sedem nových projektov a o štyri nové etapy v už existujúcich projektoch.

Stovky bytových jednotiek

“Ponuka sa v rámci nich rozšírila o 811 bytových jednotiek, čo predstavuje až 65-percentný nárast v porovnaní s predošlým kvartálom. Sedem projektov ukončilo predaj z dôvodu vypredania svojej ponuky. V prípade celkovej ponuky voľných bytov sme vo štvrtom kvartáli zaznamenali mierny nárast, pričom ku koncu sledovaného obdobia ponuku tvorilo 2 115 bytových jednotiek,” podotkla realitná spoločnosť s tým, že v mesiacoch október až december 2020 bolo zazmluvnených 796 bytov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ich počet tak vzrástol viac ako o tretinu (36 percent).

Počet bytov ponúkaných na sekundárnom trhu sa znížil viac ako o sedem percent. Po porovnaní s predošlým kvartálom sa ceny bytov zvýšili o 182 eur, resp. 6,4 percenta.

“Počet bytov ponúkaných na prenájom sa medzikvartálne zvýšil takmer o 10 percent, priemerné ceny bytov však klesli v rámci všetkých kategórií bytov,” uzavrela spoločnosť.

Viac k témam: byty, predaj bytu
Zdroj: Webnoviny.sk – Cena bytov v Bratislave stúpala, za meter štvorcový pýtali viac ako 2-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Pánik rozdával „hity“ a Chára si pripísal plusku, Draisaitl strelili najneskorší víťazný gól Oiliers v histórii (video)

Izrael zatvoril hranice aj letiská pre osobnú dopravu, krajinu nemôžu opustiť ani cudzinci