Laureáti 45. ročníka medzinárodného akademického folklórneho festivalu Akademická Nitra 2023 sú už známi

Kvalita všetkých súborov bola veľmi vysoká, pre porotu však nebolo ťažké rozhodnúť o laureátovi. 

10.7.2023 (SITA.sk) – Laureátom 45. ročníka medzinárodného akademického folklórneho festivalu Akademická Nitra 2023 sa v kategórii domácich súťažiacich vysokoškolských súborov stal folklórny súbor Mladosť z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

V kategórii zahraničných súťažiacich triumfoval poľský súbor Skalni z Poľnohospodárskej univerzity v Krakove. Informuje o tom v tlačovej správe hovorkyňa SPU Nitra Renáta Chosraviová, podľa ktorej o tom rozhodla päťčlenná medzinárodná porota, ktorá hodnotila súťažné choreografie 11 neprofesionálnych vysokoškolských súborov z piatich krajín.

Zhodli sa takmer jednomyseľne

„Najdôležitejším kritériom hodnotenia bol celkový umelecký dojem, vyznenie diela. Folklór na scéne je totiž synkretický jav, keď nevieme oddeliť jeho hlavné zložky – tanec, hudbu, spev od dramaturgie a réžie, obsahových a výtvarných zložiek, ktoré ho spájajú s ďalšími prejavmi ľudovej kultúry, ako sú obyčaje, kroje a podobne,“ uviedol vedúci odbornej poroty, generálny riaditeľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Juraj Hamar.

Kvalita všetkých súborov síce bola podľa neho veľmi vysoká, napriek tomu nemali až takú zložitú úlohu rozhodnúť, kto bude laureátom.

„Niektorí mimoriadne vynikali v každej zložke, a to rovnako na slovenskej, ako aj zahraničnej strane. Porota sa zhodla takmer jednomyseľne,“ dodal Hamar.

Vyhrali gajdy

Folklórny súbor Mladosť si odniesol titul za program s názvom Žúrka, ktorý predstavil tance novej vrstvy z prostredia Banátu z Rumunska a Vojvodiny, Sriemu a Báčky. Choreografia Tatiany a Martina Urbanovcov zaujala rôznymi regionálnymi typmi zábavných tanečných foriem z krajanských enkláv Dolnej zeme. Súbor Skalni bodoval s programovým číslom Zbojnícky marš. Jeho pôsobivá choreografia vychádza z typických goralských tancov poľského regiónu Podhalie.

Obaja laureáti získali festivalovú cenu – slovenské gajdy z dielne výrobcu ľudových hudobných nástrojov Drahoša Daloša. Porota udelila aj cenu za mimoriadny spevácky výkon Márii Mamrilováz z Folklórneho súboru Hornád z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a cenu za mimoriadny tanečný výkon Matúšovi Urbanovi zo súboru Mladosť Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Viac k témam: Folklór, folklórny festival, folklórny súbor, Univerzity
Zdroj: SITA.sk – Laureáti 45. ročníka medzinárodného akademického folklórneho festivalu Akademická Nitra 2023 sú už známi © SITA Všetky práva vyhradené.