in ,

Schudnite do plaviek s 5 radami od fitness trénera, posledná vás prekvapí!

Po lockdowne mnohí nabrali nejaké to kilo navyše. Home office sa podpísal na tom, že sme trávili menej času aktívnym pohybom. V zime sa to nemuselo zdať ako problém, kilá navyše sme mohli zakryť v kabáte. V jari však mnohí túžia po lepšej postave. Práve to môžeme teraz docieliť na základe piatich rád od fitness trénera. Sú jednoduchšie ako kedykoľvek predtým!

1.Kalorický deficit je kľúč k chudnutiu

Mnohí ľudia hľadajú konkrétne špeciálne potraviny, vďaka ktorým dosiahnu svoju vytúženú postavu. Za dokonalým jedálničkom a chudnutím však nestojí žiaden zložitý rébus. Neexistujú dokonca ani špecifické potraviny, ktoré by ste museli zo svojho jedálnička navždy vyradiť. Chudnutie totiž spočíva vo vytvorení kalorického deficitu. Vzorec je jednoduchý – musíte vydať viac kalórií než prijmete. Kalórie si môžete odsledovať na obaloch alebo pomocou aplikácie, kde si vyhľadáte danú potravinu a zistíte koľko má kalórií. Vaše telo však páli kalórie neustále – keď pracujete, keď spíte i keď trávite potravu. Toto spaľovanie (bez rátania fyzickej námahy) sa nazýva bazálny metabolizmus, vyrátať si ho môžete prostredníctvom kalkulačky online. Potom stačí ak prijmete dostatočné množstvo kalórií a pridáte pohyb.

2.Silový tréning

Úprava stravy nestačí. Vidieť to môžeme na ženách i mužoch, ktorí sú štíhli, no nemajú takmer žiadnu svalovú hmotu. Ich postavy sú chudé, no “mľandravé” a nepevné. Takáto postava sa označuje ako “skinny fat”. Najmä ženy sa boja cvičiť s činkami, pretože si myslia, že získajú svaly ako muž. Takto to však nefunguje. Ak budete cvičiť len kardio cviky, síce schudnete, no vaša postava nenadobudne pekné tvary. Tvarovanie postavy rôznych fitnessiek stoja práve na silových tréningoch. Ženské telo nikdy nebude vyzerať ako mužské, nikdy nebude natoľko svalnaté za čím stojí nízka hladina testosterónu. Ak cvičiť na strojoch a s činkami neviete, obráťte sa na trénera, ktorý vás to naučí. Navyše, silovým tréningom spálite viac, než kardiom, pretože po takomto tréningu telo páli tuky i po skončení cvikov.

3.Voda

Ak si každý deň dáte pohár vína či piva, môže to byť ľahkou cestou k zmareniu celej vašej snahy. Mnoho ľudí si neuvedomuje koľko kalórií prijíma do tela zbytočne prostredníctvom alkoholu i sladených nápojov. Prehodnoťte tento zlozvyk a radšej vymeňte džús za pohár čistej vody. Poďakuje sa vám vaše telo i číslo na váhe. Navyše, rôzne nápoje zo supermarketov síce ohlasujú, že majú mnoho vitamínov, no obsahujú aj vysoký podiel rafinovaného cukru, ktorý škodí vášmu zdraviu. Vitamíny prijímajte teda radšej z ovocia a zeleniny, než z nápojov.

4.Oddych

Ak spávate len 5 hodín denne, mali by ste niečo vedieť: vaše telo je vyčerpané. Doprajte si dostatočný oddych nielen pre vaše telo ale i myseľ. Minimálne 8 hodinový spánok dopomôže k tomu, aby sa váš mozog vedel lepšie sústrediť a aby sa vaše svaly rýchlejšie regenerovali.

5.Veľkosť porcií

Vravíte že jete skutočne málo, no aj tak nechudnete? Pozor, tento extrém nesmeruje k zdravému životnému štýlu. Ak sú vaše porcie skutočne malé, práve to vám paradoxne môže brániť pri chudnutí. Princíp je jednoduchý: vaše telo je vystresované nedostatočným príjmom živín, preto si vytvára rezervy vo forme tuku, ktorý nechce zhodiť, pretože sa obáva, že bude znova hladovať. Vaše telo je múdre, preto mu doprajte dostatočné množstvo živín. Nebojte sa svoj tanier naplniť zeleninou, ktorá vás zasýti a zároveň neobsahuje vysoký podiel kalórií. Pre porovnanie: 100g paradajok má 18 kalórií, 100g čokolády vyše 500 kalórií. Čo vás zasýti viac?

SNS: Heger ohrozil bezpečnosť Slovenska a mal by okamžite odstúpiť z postu premiéra

Putinove dcéry sa dostali na sankčný zoznam Británie, rovnaké sankcie uvalili aj na dcéru Lavrova