Zmena času je tu! Viete, ako táto tradícia vznikla a ako nás ovplyvňuje?

Zmena času

Zmena času

Zmena času má aj veľa nevýhod

Jednou z hlavných nevýhod zmeny času je negatívny vplyv na zdravie. Zmena času ovplyvňuje spánkový cyklus, čo môže viesť k únave, podráždenosti a dokonca aj zvýšenému riziku zdravotných problémov, ako sú srdcové ochorenia a depresia. Štúdie ukazujú, že zmena času môže tiež viesť k zvýšenému počtu dopravných nehôd, keďže ľudia sú menej sústredení a častejšie unavení.

Jedným z najznámejších efektov striedania času je jeho dopad na železničnú dopravu. V USA, keď sa v 19. storočí zaviedol letný čas, železničné spoločnosti museli zastaviť svoje vlaky na hodinu, aby sa synchronizovali s novým časom. Až do súčasnosti môže striedanie času spôsobiť oneskorenia a chaos v harmonogramoch. Je bežné, že vlaky, ktoré vyrazia počas zmeny času, musia „počkať“ na stanici.

foto: infozona.sk

Kuriózny prípad bombových útokov v Izraeli
V roku 1999 v Izraeli došlo k tragikomickému omylu kvôli rozdielnemu času v Izraeli a na palestínskych územiach. Kvôli politickým rozdielom si tieto oblasti menili čas rozdielne. Palestínski teroristi sa pokúsili načasovať bombu na izraelský čas, ale nesprávne nastavili hodiny. Bomba explodovala o hodinu skôr, čím zabila teroristov ešte predtým, než sa stihli dostať na miesto útoku.

Na jar roku 2007 bol New York zasiahnutý malou epidémiou zmeškaných pracovných stretnutí a letov, keď Spojené štáty zaviedli nový termín pre prechod na letný čas. Zákazníci v niektorých mestách zmeškali svoje lietadlá, pretože lety boli rezervované v systémoch, ktoré ešte neaktualizovali novú zmenu času. V meste, ktoré nikdy nespí, bola „stratená hodina“ celkom problémom, a tak si niektorí newyorskí zamestnávatelia na začiatku zavedenia zmeny času zvykli zaviesť „deň prechodného chaosu.“

Snaha o zrušenie zmeny času

V posledných rokoch rastie tlak na ukončenie zmeny času, najmä v Európskej únii. V roku 2018 Európska komisia zorganizovala verejnú konzultáciu, v ktorej až 84 % opýtaných podporilo zrušenie sezónneho posúvania hodín. Na základe tejto konzultácie Európsky parlament schválil návrh na zrušenie zmeny času, pričom členské štáty dostali možnosť rozhodnúť, či zavedú trvalý letný alebo zimný čas.

Zrušenie zmeny času si však vyžaduje koordináciu medzi krajinami. Ak by jednotlivé štáty prijali rozdielne riešenia, mohlo by to negatívne ovplyvniť cezhraničnú dopravu a obchod. Preto sa očakáva, že členské štáty budú v rozhodovaní jednotné a zohľadnia dopady na susedné krajiny.

Niektoré krajiny, ako napríklad Fínsko a Litva, sa aktívne zasadzujú za trvalý letný čas, ktorý zabezpečuje viac svetla vo večerných hodinách. Naopak, Nemecko a Rakúsko uprednostňujú trvalý zimný čas. Odborníci často podporujú trvalý zimný čas, pretože zodpovedá prirodzeným biorytmom ľudského tela a prispieva k lepšiemu spánkovému režimu.

Zmena času
foto: infozona.sk

Zaujímavosti a historické momenty zmeny času

Zmena času mala počas svojej histórie viacero pozoruhodných okamihov. Počas druhej svetovej vojny v USA zaviedli tzv. „vojnový čas“, čo bol vlastne trvalý letný čas s cieľom šetriť energie. Tento čas trval do roku 1945. Počas ropnej krízy v 70. rokoch bol zavedený trvalý letný čas, avšak po čase ho zrušili, pretože ľudia museli vstávať do tmy.

Niektoré krajiny sa pokúšali o trvalú zmenu času, ale narazili na negatívne reakcie verejnosti. Napríklad Rusko zaviedlo v roku 2011 trvalý letný čas, no kvôli zdravotným problémom a sťažnostiam sa v roku 2014 vrátili k zimnému času. Práve tento príklad z Ruska dobre ukazuje, že rozhodnutia o zmene času môžu mať nečakané dôsledky, najmä pokiaľ ide o zdravotné a psychologické dopady na obyvateľstvo.

Prečítaj si aj: Prečítaj si, čo podľa numerológie znamená, keď vidíš na hodinkách magický čas 11:11

Aká bude budúcnosť zmeny času v Európe?

Budúcnosť zmeny času v EÚ zostáva stále otvorená. Kým krajiny ako Fínsko a Litva sa zasadzujú za trvalý letný čas, iné štáty dávajú prednosť zimnému času.

Odborníci na zdravie preferujú trvalý zimný čas, ktorý lepšie zodpovedá prirodzeným cyklom svetla a tmy, čo je dôležité pre telesné biorytmy. Na druhej strane, trvalý letný čas by zabezpečil viac svetla vo večerných hodinách, čo je výhodné pre rekreačné a spoločenské aktivity.

foto: infozona.sk

A prečo sa vôbec dĺžka denného svetla počas roka mení

Dĺžka denného svetla sa počas roka mení kvôli nakloneniu osi Zeme a jej obežnej dráhe okolo Slnka a preto dochádza aj k zmene času. Tento jav spôsobuje, že sa v priebehu roka mení množstvo slnečného svetla dopadajúceho na jednotlivé časti zemegule.

Osa Zeme je naklonená približne o 23,5 stupňa voči kolmici na jej obežnú dráhu okolo Slnka. Tento sklon spôsobuje, že rôzne časti zemegule sú počas roka rôzne vystavené slnečnému žiareniu. Keď sa Zem pohybuje okolo Slnka, tento sklon vytvára zmeny v dĺžke dní a noci.

  • Letný slnovrat (okolo 21. júna na severnej pologuli): Počas tohto obdobia je severná pologuľa naklonená smerom k Slnku, čo znamená, že prijíma viac priameho slnečného žiarenia. Deň je dlhší a noc kratšia, takže je viac denného svetla.
  • Zimný slnovrat (okolo 21. decembra na severnej pologuli): V tomto období je severná pologuľa naklonená od Slnka, čo spôsobuje, že prijíma menej priameho slnečného svetla. Dni sú kratšie, noci dlhšie, a teda je menej svetla počas dňa.

Na južnej pologuli sú tieto obdobia opačné, takže keď je na severnej pologuli leto, na južnej je zima, a naopak.

Dvakrát do roka, počas jarnej a jesennej rovnodennosti (okolo 20. marca a 23. septembra), je Zem v takom postavení, že slnečné lúče dopadajú kolmo na rovník. V tomto okamihu sú deň a noc približne rovnako dlhé po celom svete, pretože všetky časti Zeme dostávajú podobné množstvo slnečného svetla.

  • Jarná rovnodennosť (20. marec): Začiatok jari na severnej pologuli, dni sa postupne predlžujú.
  • Jesenná rovnodennosť (23. september): Začiatok jesene na severnej pologuli, dni sa postupne skracujú.

3. Efekt na rôzne zemepisné šírky

Geografická poloha ovplyvňuje, ako výrazné sú tieto sezónne zmeny a kde zaviedli zmeny času.

  • Na póloch: Sezónne rozdiely sú veľmi výrazné. Počas polárneho leta je celý deň svetlo, čo sa nazýva „polárny deň“ alebo „biely deň“. Počas zimy je celý deň tma, čo sa nazýva „polárna noc“.
  • Na rovníku: Tu je dĺžka dňa a noci takmer rovnaká po celý rok, pretože slnečné lúče dopadajú takmer kolmo na povrch Zeme bez ohľadu na ročné obdobie.

Zanechajte svoj hlas

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.