Zem môže čeliť vyhynutiu: Z predpovede vedcov mrazí

image 123

FOTO: iStock

Doktorka Eunice Loová, spoluautorka štúdie, poznamenala: „Súčasné extrémne teploty už teraz ohrozujú ľudské zdravie, a preto je nevyhnutné dosiahnuť čo najskôr nulové čisté emisie.“ Súčasné klimatické zmeny sú teda varovaním pred budúcimi katastrofami, ktoré by mohli postihnúť Zem o milióny rokov. Vedci však pripomínajú, že už teraz existuje možnosť ovplyvniť naše súčasné životné prostredie a predísť ďalším ekologickým katastrofám.

História formovania kontinentov ukazuje, že cyklus superkontinentov je prirodzený a opakuje sa približne každých 400 až 600 miliónov rokov. Prvá Pangea vznikla pred približne 335 miliónmi rokov a jej rozpad viedol k vytvoreniu dnešných kontinentov. Vznik superkontinentu Pangea Ultima bude ďalšou fázou tohto dlhodobého procesu. Hoci si to vyžiada státisíce rokov, vedci zdôrazňujú, že je potrebné sústrediť sa na aktuálnu klimatickú krízu, ktorá už teraz ohrozuje zdravie a stabilitu ekosystémov na Zemi.

Napriek tomu, že geologické procesy sú prirodzenou súčasťou vývoja Zeme, klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou sa považujú za najväčšiu hrozbu súčasnosti. Globálne otepľovanie spôsobuje stúpajúce hladiny morí, častejšie extrémne horúčavy a suchá, čo má za následok rozsiahle environmentálne škody. Hoci vedci upozorňujú na vzdialené riziká spojené s budúcimi klimatickými zmenami, nepretržité úsilie o riešenie súčasných problémov je kľúčové pre prežitie ľudstva.