in ,

Štáty V4 budú naďalej pomáhať Ukrajine, uviedol Mikulec a témou bola aj nelegálna migrácia zo „západobalkánskej trasy“

6.3.2023 (SITA.sk) – Štáty Vyšehradskej skupiny (V4) budú aj naďalej pomáhať Ukrajine, či už humanitárnou pomocou, vysielaním odborníkov, ako aj pomocou odídencom. Po stretnutí zástupcov rezortov vnútra stredoeurópskeho zoskupenia v Pezinku to povedal slovenský poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Spôsoby pomoci odídencom

Bude sa tak podľa neho diať napriek tomu, že mnohé zdroje pomoci Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska, ktoré vedia poskytnúť, sú už do značnej miery vyčerpané.

Všetci sme vyjadrili ľútosť nad tým, čo sa deje na Ukrajine,” vyhlásil Mikulec. Doplnil, že zástupcovia V4 na dnešnom stretnutí diskutovali o spôsoboch pomoci odídencom, ako aj o prijímaní rôznych legislatívnych pravidiel v tejto oblasti.

Témou diskusie bola podľa ministra aj nelegálna migrácia z takzvanej „západobalkánskej trasy”. „Tie nárasty počtu zadržaných nelegálnych migrantov a aj prevádzačov sú pomerne vysoké v každej jednej krajine,” skonštatoval Mikulec.

Ochrana vonkajšej hranice

Krajiny V4 podľa neho Európskej komisii v tejto súvislosti navrhujú rôzne riešenia a potrebujú dostávať odpovede. „Všetci sme sa zhodli na tom, že najúčinnejšou ochranou je ochrana vonkajšej hranice,” zdôraznil minister.

Doplnil, že krajiny V4 si v oblasti boja proti nelegálnej migrácii plnia svoje úlohy veľmi zodpovedne. „A k tomuto úsiliu je potrebné, aby sa pridali aj ostatné krajiny,” dodal Mikulec.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, migračná kríza, Minister vnútra, odídenci, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, V4 Visegrádska štvortka
Zdroj: SITA.sk – Štáty V4 budú naďalej pomáhať Ukrajine, uviedol Mikulec a témou bola aj nelegálna migrácia zo „západobalkánskej trasy“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Super vychytávka! Únikové schody pre milenca? Kuriozita z Košíc baví internet

Modrá koalícia nevznikne, ľudia okolo Mikuláša Dzurindu plánujú zber podpisov pre novú stranu