Putuje na slobodu! Josef Šipoš, ktorý pestoval konope na mastičky, má dôvod na radosť!

Okresný súd v Trnave odsúdil na 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku v prospech štátu Josefa Šipoša, ktorému našli policajti v dome v Dolných Zeleniciach v okrese Hlohovec začiatkom roku 2021 veľké množstvo sušenej konopy.

Prepadnutým majetkom má byť predovšetkým rodinný dom. Ide v tomto prípade už o tretí rozsudok prvostupňového súdu, dva predchádzajúce Krajský súd v Trnave zrušil. Rozsudok nie je právoplatný, obhajca obvineného sa proti nemu odvolal.

Obžalovaný sa priznal

Pri zdôvodňovaní rozsudku nechýbali nesúhlasné pokriky, ako aj búchanie dverami zo strany príbuzných a priateľov obžalovaného. Na pojednávanie ho prišlo podporiť asi tridsať známych.

Josefa Šipoša obvinili z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Obžalovaný sa priznal, že si zadovážil semená rastliny konope a vypestoval z nich rastliny. Podľa jeho tvrdenia z nich vyrábal masti a tinktúry, ktoré pomáhali ľuďom so zdravotnými ťažkosťami.

Okresný súd v Trnave ho odsúdil za viac ako 11 kilogramov sušenej rastliny konopy, čo je približne 22-tisíc obvykle jednorazových dávok v hodnote 114-tisíc eur. Konopu si podľa rozsudku zadovažoval v okolí Dolných Zeleníc v období od 31. mája 2019 až do domovej prehliadky 16. januára 2021. Súd zdôraznil, že Josefa Šipoša nesúdil za výrobu mastí.

Na rozsudku boli prítomní aj politici

Obvinený v dva a pol hodinovej záverečnej reči spochybňoval posudok Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru. Súd v odôvodnení uviedol, že aj keď posudok nerobila osoba zapísaná v zozname znalcov, samotná organizácia je vedená ako znalecký ústav.

Prípad Josefa Šipoša v minulosti uvádzali ako príklad drakonického trestu aktivisti aj politici, ktorí sa zasadzovali o zníženie trestov za marihuanu. Aj na utorkovom pojednávaní a vyhlásení rozsudku boli prítomní predstavitelia niektorých politických strán.

Jozef Šípoš bol prepustený a súd jeho väzbu nahradil probačným dohľadom. Prokurátor sa rozhodol nepodať sťažnosť voči rozhodnutiu súdu.

Mieri na slobodu

 Súd to odôvodnil tým, že prípad môjho klienta sa vrátil už po štvrtý krát vrátil z kraja a že nemôže dávať ťarchu môjmu klientovi za vinu na základe čoho ho pustil,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ advokát Jozefa Šípoša Igor Ribár.