Futbalistka Hanka mala sen pomáhať zvieratám, no už tretí rok leží v bdelej kóme. Čo je náhla smrť?
Dnes sa o Hanku starajú predovšetkým jej matka a sestra Eva v rodnom dome v Sobranciach. „Mama sa stala Hankinou opatrovateľkou na plný úväzok,“ hovorí Eva. Naučila sa všetky potrebné úkony, od polohovania až po rehabilitácie, aby mohla dcére poskytnúť tú najlepšiu možnú starostlivosť.
Nádej v malých pokrokoch
Zásadný zlom nastal, keď Hanka absolvovala rehabilitáciu v špecializovanom centre v Krakove. Tam sa jej stav začal zlepšovať – dokázala sedieť na invalidnom vozíku a reagovať na hlas. „Na Slovensku nám povedali, že ostane ležiaca. V Poľsku ju hneď posadili,“ spomína Eva.
Každý deň rodina dúfa v zázrak. Hanka prejavuje viac emócií a dokonca dokáže reagovať na známe hlasy či smiech. Odborníci však upozorňujú, že stav bdelej kómy je nepredvídateľný a vyžaduje dlhodobú a náročnú starostlivosť.
„Každý deň dúfame, že sa preberie. Vieme, že všetko sa bude musieť učiť odznova, ale sme pripravení,“ dodáva Eva. Pre rodinu je motiváciou predstava, že sa raz spoločne vrátia k radostiam bežného života, ktorý Hanke kedy robil radosť.
Hankin príbeh je dôkazom, že viera a vytrvalosť dokážu prekonávať aj tie najťažšie prekážky. Rodina je odhodlaná pokračovať vo svojom boji za jej uzdravenie a verí, že pokroky v medicíne im jedného dňa pomôžu vrátiť Hanku späť do života.
Prečítajte si tiež: HROZNÝ ČIN OTCA: Najprv pod vlak hodil dcérku, potom sám skočil. Nechal list na rozlúčku. POMSTA MATKE?