Budúcnosť ľudskej evolúcie: Ako technológie zmenia náš vzhľad za milión rokov?

Nickolay Lamm, digitálny expert a umelec, a genetik Alan Kwan z Washingtonskej univerzity vytvorili návrh, ako by mohol človek budúcnosti vyzerať. Podľa ich návrhu bude človek budúcnosti mať veľké oči, ktoré mu umožnia vidieť aj na planétach, kde je menej svetla ako na Zemi; bude mať veľké čelo pre lepšie osvojenie si znalostí, hustejšie vlasy, aby zabránili úniku tepla z hlavy, a tmavšiu pleť, ktorá bude chrániť telo pred žiarením pri medzihviezdnom cestovaní.

Takto majú ľudia vyzerať o 100 000 rokov.

“Muž budúcnosti bude túžiť po dobrodružstve a nových objavoch,” uvádzajú Lamm a Kwan.

Historický kontext a ďalšie informácie

Myšlienky o budúcnosti ľudskej evolúcie a jej závislosti na technológii nie sú nové. Už v 19. storočí Charles Darwin vo svojej teórii prirodzeného výberu naznačil, že ľudia budú pokračovať v adaptácii na meniace sa podmienky prostredia. S príchodom priemyselnej revolúcie a následným technologickým pokrokom začali myslitelia, ako bol Herbert Spencer, špekulovať o tom, ako budú technológie formovať budúcnosť ľudstva.

V posledných desaťročiach sa predpovede o budúcnosti ľudstva čoraz viac zameriavajú na genetické inžinierstvo a kybernetiku. V roku 2000 vedci dokončili projekt ľudského genómu, čo umožnilo hlbšie porozumenie genetike a otvorilo dvere k možnosti úpravy ľudského DNA. Technológie ako CRISPR-Cas9, ktoré umožňujú presné úpravy génov, prinášajú nové možnosti, ako zlepšiť zdravie a schopnosti ľudí.

Rovnako tak pokrok v oblasti umelej inteligencie a robotiky naznačuje, že budúce generácie môžu mať prístup k technológiám, ktoré výrazne zmenia ich fyzické a mentálne schopnosti. S rastúcim počtom ľudí žijúcich s implantovanými zariadeniami a bionickými končatinami sa čoraz viac približujeme k svetu, kde technológia a biológia budú neoddeliteľne prepojené.

Tieto zmeny prinášajú množstvo etických a sociálnych otázok, ktoré budú musieť budúce generácie riešiť. Ako sa budeme vyrovnávať s otázkami identity, súkromia a rovnosti v spoločnosti, kde technológie môžu radikálne meniť ľudské schopnosti? Bude prístup k týmto technológiám rovnaký pre všetkých, alebo vznikne nová forma nerovnosti?

Jasné je, že budúcnosť ľudstva bude výrazne formovaná technológiou. Ako tieto zmeny prijmeme a prispôsobíme sa im, bude určovať, aký bude náš svet za milión rokov.

Page: 1 2

Viktória Holejová

Recent Posts

Pripravte sa na hudobné zimomriavky, už tento týždeň zažije Bratislava magický svet The Universe of John Williams!

Vďaka fantastickej show THE UNIVERSE OF JOHN WILLIAMS sa už tento týždeň ocitnete uprostred filmov…

3. 12. 2024

Prešovská polícia upozorňuje na podvodné telefonáty zamerané na seniorov

Upozorňuje, že takýto postup je zameraný na to, aby sa senior zľakol.

3. 12. 2024

Prezident Pellegrini navštívi slovenských vojakov v Lotyšsku

Prezident Peter Pellegrini v stredu 4. decembra navštívi slovenských vojakov v Lotyšsku.

3. 12. 2024

Poškodenie dátového kábla medzi Švédskom a Fínskom postihlo tisíce domácností a zhruba sto podnikov

„Situáciu berieme vážne,“ uviedla mikroblogovacej sieti X fínska ministerka dopravy a telekomunikácií.

3. 12. 2024

Poslankyne PS vyzývajú na väčší rešpekt a podporu zdravotne znevýhodnených – VIDEO

Uviedli to poslanci Progresívneho Slovenska (PS) pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným znevýhodnením.

3. 12. 2024

Skúšajú to znova. KDH, PS a SaS podali ďalší návrh na odvolanie ministra vnútra Šutaja Eštoka

Poslankyňa za Progresívne Slovensko Zuzana Števulová konštatovala, že dôvody na odvolanie ministra Šutaja Eštoka ostávajú…

3. 12. 2024