Táto stará optická ilúzia preverí vašu inteligenciu. Iba géniovia uvidia kone do 10 sekúnd!

 

Ako funguje náš mozog?

Kognitívna psychologička Martina Grasnerová vysvetľuje v článku na serveri LittleThings, že optické klamy využívajú prirodzenú tendenciu mozgu dopĺňať chýbajúce informácie. „Keď sa pozeráme na vizuálnu scénu, náš mozog automaticky dopĺňa medzery a vytvára súvislý obraz, aj keď sú informácie, ktoré sme dostali, neúplné alebo nejednoznačné,“ uvádza Grasnerová.

Pri tejto ilúzii náš mozog využíva predchádzajúce skúsenosti s koňmi na to, aby na základe nejasných obrysov a tvarov žaby vytvoril obraz koňa. Nie každý mozog však interpretuje tento obraz rovnako, a preto niektorí ľudia nemusia koňa vôbec vidieť alebo im to môže trvať dlhšie. Táto variabilita môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako sú individuálne rozdiely vo vnímaní a skúsenostiach.

 

Môže optická ilúzia merať inteligenciu?

Podľa článku v New York Post majú ľudia, ktorí vidia koňa za menej ako 10 sekúnd, tendenciu byť detailne orientovaní, analytickí a majú silné schopnosti riešiť problémy. Často sú schopní zachytiť jemné náznaky a vzory, ktoré ostatní prehliadnu. Platnosť týchto tvrdení je však diskutabilná, pretože neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že tento optický klam dokáže presne merať inteligenciu alebo osobnostné črty.

Podobné ilúzie, ako napríklad kresba, ktorá môže byť považovaná za králika alebo kačicu v závislosti od uhla pohľadu, sa objavili už pred niekoľkými rokmi. Aj tieto ilúzie údajne testovali inteligenciu, no pre tieto tvrdenia neexistuje žiadny vedecký základ. Ilúzie sú teda skôr zábavným a zaujímavým spôsobom, ako sa dozvedieť viac o fungovaní nášho mozgu, než spoľahlivým nástrojom na meranie inteligencie.

Záver

Optické ilúzie, ako je táto, nám poskytujú zaujímavý pohľad na fungovanie ľudského mozgu a spôsob, akým vnímame svet okolo nás. Aj keď je zábavné pokúšať sa vidieť koňa v kresbe žaby a súťažiť s ostatnými o to, kto to dokáže rýchlejšie, je dôležité si uvedomiť, že tieto ilúzie nie sú spoľahlivým meradlom inteligencie alebo osobnostných čŕt. Namiesto toho by sme ich mali vnímať ako zábavnú výzvu a príležitosť na zamyslenie sa nad komplexnosťou nášho vnímania a kognitívnych procesov.

Zanechajte svoj hlas

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.