Nechutné tajomstvo olympijských hier? Toto by ste si o športovcoch nikdy nepomysleli!

FOTO: Black Enterprise

Jedným z najdiskutovanejších aspektov plaveckého športu sa stala otázka, či plavci naozaj močia do bazéna. „Všetci to robia častejšie, ako si myslíte,“ uviedla plavkyňa Kate Douglassová. „Sú ľudia, ktorí hovoria pravdu, a ľudia, ktorí klamú. Všetci močia do bazéna,“ pridal sa americký plavec Bobby Finke. Jessica Longová vo videu priznala, že nemá čas chodiť na toaletu. „Je to vec, ktorú robíme všetci,“ uviedla ďalej.

Video sa rýchlo stalo virálnym a vyvolalo búrlivú diskusiu na sociálnych sieťach. „Môj syn má dva roky a vylieza z bazéna, aby išiel vykonať potrebu,“ napísal jeden z komentujúcich. „Všetci? Čo?! Máte päť rokov?“ pridal sa ďalší. „Prečo sa to stále deje na profesionálnej úrovni? To je jednoducho odporné. Zariadenia by mali byť vybavené tak, aby každý musel používať toaletu,“ napísal tretí komentujúci. Niektorí však športovcov obhajovali a nesúhlasili s tým, že ich ľudia prirovnávali k malým deťom.

O močení v bazéne prehovorila aj dvojnásobná zlatá medailistka Lily Kingová. V rozhovore pre The Wall Street Journal povedala: „Pravdepodobne som močila v každom jednom bazéne, v ktorom som plávala. Tak to chodí.“ Tvrdenia podporili aj ďalší olympionici. „Vždy musím močiť, pretože som veľmi hydratovaný,“ povedal Jake Mitchell, ktorý reprezentoval USA v Tokiu. Trojnásobná olympijská medailistka Katie Hoffová dodala: „Pre bežných ľudí to znie nechutne, ale keďže je tam toľko chlóru, ani sa tým netrápite.“

Bazény sú zvyčajne filtrované chemikáliami, predovšetkým chlórom, ktorý chráni plavcov pred vlasmi, odumretou kožou a močom. Chlór tiež zabíja riasy a chráni športovcov pred nezdravými zlúčeninami a chorobami prenášanými vodou, uvádza portál CNBC. Podľa neziskovej organizácie U.S Masters Swimming väčšina plavcov v skutočnosti močí do vody pomerne často. Dôvodom je tzv. „ponorná diuréza“, ku ktorej dochádza, keď je telo ponorené do vody. Studená voda a ponorenie spôsobujú zúženie krvných buniek v končatinách, čo vedie k nutkaniu na močenie.

Historicky sa bazény využívajú na súťaže a tréningy plavcov už desiatky rokov, avšak až moderné technológie umožnili efektívnejšie filtrovanie vody. Podľa štúdií sa chlór rýchlo viaže na organické látky, ako je moč, čím vytvára zlúčeniny, ktoré sú potenciálne škodlivé. Tento jav, známy ako chloraminácia, môže spôsobiť podráždenie očí a dýchacích ciest. Aj napriek tomu je chlór stále najpoužívanejšou chemikáliou na dezinfekciu bazénov kvôli svojej účinnosti a dostupnosti.

Odborníci varujú, že hoci je moč v bazéne bežným javom, dlhodobé vystavenie týmto zlúčeninám môže mať negatívny vplyv na zdravie. Preto sa odporúča častá výmena vody a použitie pokročilých filtračných systémov, aby sa minimalizovali riziká pre plavcov.

Zároveň sa vedú diskusie o tom, ako edukovať plavcov a verejnosť o dôležitosti správnej hygieny v bazénoch. Výskumy ukazujú, že zvýšenie povedomia a zlepšenie infraštruktúry by mohli výrazne prispieť k zníženiu tohto problému na minimum.

Zanechajte svoj hlas

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.