V Humennom posadili zástupcovia občianskych združení Paulovnie plsnaté

V piatok doobedu posadili zástupcovia 15-tich občianskych združení pôsobiacich v meste Humenné pätnásť Paulovnii plsnatých.

Stromy sú vysadené na štyroch miestach, a to priamo na námestí, na južnom námestí, na ulici Třebíčskej a na ulici Laboreckej. Stromy sadili zástupcovia aktívnych spoločenstiev, zväzov či združení, ktorí chceli prispieť ku skrášlení prostredia a pomôcť so sadením stromu. Konkrétne šlo o zástupcov združení, ako: Slovenský Červený kríž, folklórny súbor Chemlon,  Humenská zberateľská spoločnosť,  Spoločnosť klinickej onkológie, Spevácky zbor RUSINIJA,  
Mládežnícka organizácia FreeMar, Humenský gaštan, Únia žien – okresná organizácia Humenné,  Skautský zbor Humenné, Ženy a tradície,  Podvihorlatská paleta, DOMKA – združenie saleziánskej mládeže,  
občianske združenie Pomáhaj a chráň,   Laura – združenie mladých a jeden strom posadili aj zástupcovia hokejového a futbalového športového klubu spolu s malými športovcami zo ZŠ Dargovských hrdinov.

Projekt vznikol na podnet poslanca MsZ Martina Ruščanského. Peniaze na projekt vyčlenila Komunitná nadácia mesta Humenné zo svojho grantového programu. Tabuľky s názvami občianskych združení, ktoré sú inštalované pri stromoch vytvoril umelec, nepočujúci rezbár Mário Furčák z Prešova.

S realizáciou projektu pomohli aj Technické služby mesta Humenné a členovia komisie Mládeže a tretieho sektora, pracujúcej pri MsZ v Humennom.

Iniciátor projektu Martin Ruščanský spolu s členkami Spoločnosti klinickej onkológie.

Paulovnia = strom budúcnosti
Priťahuje včely, rýchlo rastie (7metrov za 3 roky) zachytáva prach, CO2, čistí ovzdušie, nevypúšťa alergény, skrášľuje verejný priestor.
Stromy nemenia svoje životné prostredie, pretože sú to sterilné klony. Pre svoj ultra rýchly rast, odolnosť a prispôsobivosť sa klimatu stanoviska, stáva sa Paulownia jedničkou medzi energetickými rastlinami obnoviteľných zdrojov energie. Veľká plocha listov je dôvodom rýchleho rastu stromu, pretože tie veľmi efektívne umožňujú asimiláciu slnečnej energie.
Kvitne v máji až jún, pred pučaním listov, asi v 3. roku. Kvety sú vyhľadávané včelami, med je podobný medu agátu, veľmi cenený.
Celá rastlina s neuveriteľne rýchlym rastom je zaručený klenot pre ekológov.
Každý strom odstraňuje 21,7 kg oxidu uhličitého za deň.
Každý strom uvoľní asi 5,9 kg. kyslíka za deň.
Každý strom môže absorbovať 56,8 litrov odpadovej vody za deň.
Každý hektár stromov pohltí 32 636,8 kg škodlivého CO2, plynov a prachu zo vzduchu za rok preto je vhodná aj na pestovanie v mestských častiach a parkoch.
Paulownia zabraňuje erózii, obohacuje pôdu o humus a umožňuje efektívnejší priebeh sanácie pôdy zaťaženej prítomnosťou ťažkých kovov. Paulownia má veľké, chlpaté listy, ktorých veľmi významnou úlohou je čistenie ovzdušia od prachu a dymu. Listy obsahujú cca 20% proteínu a jeho vlastnosti sú blízke vlastnostiam lucerny, vhodné ako krmivo pre zvieratá.
Paulovnia izoprén neprodukuje vôbec, ostatné rýchlo rastúce rastliny čeľade stromov ako vŕba, topoľ a iné rýchlorastúce dreviny ho produkujú vo veľkom. Izoprén podľa vedcov môže spôsobovať tvorbu ozónu.

Folklórny súbor Rusinija má svoj strom na námestí
Zástupcovia hokejového a futbalového klubu s malými športovcami zo ZŠ Dargovských Hrdinov si tiež posaili svoj strom v centre mesta.
Zástupcovia FS Chemlon a SČK prišli v “pracovnom”.
Paulovnia za 3 roky vie vyrásť až na sedem metrov. Starší strom má aj 21 metrov
ODBER NOVINIEK
ODBER NOVINIEK
Zaregistrujte sa a získajte najnovšie správy, aktualizácie a špeciálne ponuky doručené priamo na email.

Táto webová stránka používa cookies, aby zlepšila vaše používanie. Predpokladáme, že s tým súhlasíte, ale ak si budete priať môžete sa odhlásiť. Povoliť Prečítať viac