Zomrel bývalý český minister zahraničia Karel Schwarzenberg, podľa prezidentky Čaputovej odišiel vzácny človek

Lekári vo viedenskej nemocnici držali Schwarzenberga posledné dni v umelom spánku.

12.11.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 12. novembra 2023, 10:27

Vo veku 85 rokov zomrel bývalý český minister zahraničia Karel Schwarzenberg. Na sociálnej sieti X to potvrdil jeho kolega a niekdajší minister financií Miroslav Kalousek, informuje spravodajský portál TN.cz.

Posledné dni v kritickom stave

„Bol to jeden z najdôležitejších a najláskavejších ľudí v mojom živote. Nech odpočíva v pokoji, Česká republika by mu mala byť navždy vďačná za všetko, čo pre ňu nezištne vykonal,“ vyjadril sa Kalousek, s ktorým spoluzakladal stranu TOP 09.

Zemřel Karel Schwarzenberg….Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) November 12, 2023
Posledné dni strávil Schwarzenberg, ktorý mal dlhšie zdravotné problémy, v nemocnici vo Viedni. Tam ho previezli začiatkom týždňa. Naposledy vydýchol v sobotu. Portál Echo24 uvádza, že bol posledné dva dni v kritickom stave a lekári ho držali v umelom spánku.

Úspechy a dlhoročné pôsobenie

Karel Schwarzenberg sa narodil 10. decembra 1937 do šľachtického rodu Schwarzenbergovcov. Do roku 1989 žil v zahraničí, po Nežnej revolúcii sa vrátil a stal sa kancelárom prezidenta Václava Havla.

Ministrom zahraničných vecí bol v rokoch 2007 až 2009 vo vláde Mirka Topolánka, aj v rokoch 2010 a 2013 vo vláde Petra Nečasa, v ktorej pôsobil aj ako vicepremiér. Uchádzal sa aj o prezidentské kreslo, ktoré napokon počas prvej priamej voľby prezidenta v roku 2013 vyhral Miloš Zeman.

Schwarzenberg bol veľmi politicky aktívny. Počas svojho pôsobenia kládol dôraz na demokraciu a boj proti totalitným režimom, podporoval zelenú politiku, začlenenie do Euróspkej únie a cirkevné reštitúcie. Tento rok mu prezident Petr Pavel udelil Rad bieleho leva, najvyššie české štátne vyznamenanie, no pre zhoršené zdravie si ho osobne už nemohol prevziať.

Odišiel vzácny človek

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodine a blízkym zosnulého Karla Schwarzenberga. Vyjadrila tiež úprimnú sústrasť tým, ktorí si vážili jeho snahu posunúť ako Česko, tak aj Slovensko k demokratickým hodnotám. Hlava štátu v statuse na sociálnej sieti skonštatovala, že odišiel vzácny človek, demokrat a bojovník za slobodu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Dovolím si pozmeniť jeho vlastný citát, ktorý povedal v smútočnom prejave pri rozlúčke so svojím priateľom Václavom Havlom: Pán Schwarzenberg, za pravdu a lásku budeme ďalej bojovať. Neustaneme, môžete sa na nás spoľahnúť,” napísala prezidentka.

Viac k témam: bývalý český minister zahraničia, bývalý český prezident, Prezidentka SR, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel bývalý český minister zahraničia Karel Schwarzenberg, podľa prezidentky Čaputovej odišiel vzácny človek © SITA Všetky práva vyhradené.