Zelenskyj na pôde NATO žiadal o ďalšiu podporu vo vojne a Ukrajinci chápu tragédiu Izraela

Spojenci sa počas stretnutia podľa slov amerického ministra obrany zamerajú nielen na uspokojenie okamžitých potrieb Kyjeva.

11.10.2023 (SITA.sk) –
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa po prvý raz zúčastnil na stretnutí Kontaktnej skupiny pre ukrajinskú obranu, aby osobne požiadal viac ako 50 ministrov obrany zo sveta o vojenskú pomoc pre jeho krajinu v boji proti ruskej agresii.

Nový tlak na spojencov

Do Bruselu nečakane pricestoval na pozadí zaostávajúcej politickej podpory v Spojených štátoch, nového tlaku na spojencov v súvislosti s podporou Izraela v jeho vojne proti militantnému hnutiu Hamas aj rastúcich obáv z nedostatočného pokroku v rámci protiofenzívy pred prichádzajúcou zimou, konštatuje agentúra AP.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Budúci pondelok si pripomenieme 600. deň nášho odporu voči agresii Ruska proti nášmu ľudu, proti Ukrajine. A teraz nikto nevie s istotou povedať, koľko dní ešte budeme musieť brániť svoju nezávislosť a svoju identitu,“ vyjadril sa ukrajinský prezident pri otvorení stretnutia.

„Ale už teraz môžeme povedať niekoľko vecí, ktoré považujem za dôležité. Po prvé, Putin nezíska Ukrajinu. Po druhé, Rusko si nemôže dovoliť nové preteky v zbrojení. A po tretie, demokracia môže vyhrať tento boj,“ dodal.

Potreba protivzdušnej obrany

Americký minister obrany Lloyd Austin na začiatku stretnutia zdôraznil pokračujúcu podporu Ukrajiny a poznamenal, že vo vojne neustále napreduje. Spojenci sa počas tohto stretnutia podľa jeho slov zamerajú nielen na uspokojenie okamžitých potrieb Kyjeva, ale aj na prípravu plánov na koordináciu investícií do budúcich síl Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Po príchode do sídla Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Bruseli Zelenskyj viedol osobné rokovania s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom a predsedom Zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl CQ Brownom.

Predtým spomenul, že Ukrajina potrebuje systémy protivzdušnej obrany a rakety s dlhým doletom. Spomenul aj dianie v Izraeli a povedal, že Ukrajinci chápu takúto tragédiu.

Na programe dňa je aj zasadnutie Rady NATO-Ukrajina. Fórum formálne vzniklo v júli v rámci úsilia priblížiť Kyjev bližšie 31-člennej aliancii a umožňuje im diskutovať o otázkach spoločného záujmu.

Viac k témam: Americký minister obrany, Izraelsko-palestínsky konflikt, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident, Útok Hamasu na Izrael, Vojenská pomoc Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Zelenskyj na pôde NATO žiadal o ďalšiu podporu vo vojne a Ukrajinci chápu tragédiu Izraela © SITA Všetky práva vyhradené.