in ,

Zabil ho kopancom do hlavy, no pustili ho po štyroch rokoch: “Sú na Slovensku dobrí ľudia?” pýtala sa pred smrťou mama Henryho… Jeho odpoveď vás dojme

Bitka v roku 2018 otriasla celým Slovenskom. 

Henry John Serafica Acorda bol filipínsky finančný analytik, ktorý niekoľko rokov žil v Bratislave a pracoval v spoločnosti IBM International Service Centre. Bol súčasťou medzinárodnej anglofónnej rímskokatolíckej komunity, ktorá sa schádza v Kostole sv. Ladislava.

Henry sa stal obeťou Juraja z Dunajskej Stredy, keď v sobotu 26. mája nadránom na Obchodnej ulici v centre Bratislavy sa zastal dvoch mladých žien, ktoré Dunajskostredčan obťažoval. Juraj Hossu Filipínca brutálne napadol. Po krátkej slovnej výmene ho sotil na zem a kopol do hlavy tak, že Henry ostal ležať v bezvedomí. Následne mu ešte šliapal po hrudníku a vrazil silné facky, pričom odstrkoval ženu, ktorá sa Henrymu snažila pomôcť. Filipínec deň na to na následky zranení v ružinovskej nemocnici zomrel .

Útok vyvolal na Slovensku veľkú vlnu prejavov solidarity voči pozostalým a podnietil spoločenskú diskusiu o probléme rasizmu a xenofóbie v slovenskej spoločnosti.

Juraj Hossu dostal za zabitie Filipínca najprv šesť rokov, Krajský súd mu trest zvýšil na 9 rokov.

Včera (22.02.2023) ho súd podmienečne prepustil po štyroch rokoch väzenia. Hossu dostal monitorovací náramok a má zakáz vycestovať. Na verejnosti sa nebude môcť pohybovať v nočných hodinách a zakázané má používať alkoholické nápoje a iné omamné a psychotropné látky.

Na ďalšej strane sa dozvieš, ako hodnotil Henry ľudí na Slovensku a prečo je trest pre Juraja Hossu nižší, ako pri úkladnej vražde

Ukrajina vyzýva štáty sveta, aby dokázali, že stoja za Chartou OSN a hlasovali za zachovanie jej územia

Módna e-commerce dúfa v pozitívny rok: viac ako dve tretiny e-shopov očakávajú rast