Viac ako polovica Ukrajincov v Česku zažila verbálne útoky, terčom agresie sú viac ženy ako muži

Česká vláda plánuje predlžiť štatút ochrany pre ukrajinských utečencov do konca marca 2025.

25.9.2023 (SITA.sk) – Viac ako polovica ukrajinských utečencov v Českej republike zažila verbálny útok pre svoj pôvod. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje český portál Vinegret.cz.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa prieskumu agentúry PAQ Research 57 percent oslovených utečencov z Ukrajiny v Česku uviedlo, že boli terčom slovných útokov pre svoj pôvod a 5 percent sa vyjadrilo, že boli terčom fyzickej agresie.

Z prieskumu ďalej vyplýva, že verbálny útok zažili hlavne Ukrajinci vo veku do 40 rokov (62 %). Straší ľudia sú terčom agresie menej často (30 %). Častejšie sú pritom terčom agresie ženy ako muži. Verbálne útoky zažilo až 67 percent Ukrajincov zamestnaných v sektore služieb.

Česká vláda plánuje predlžiť štatút ochrany pre ukrajinských utečencov do konca marca 2025. Zároveň však krajina sprísňuje podmienky pomoci utečencom z Ukrajiny v snahe zredukovať rozpočtové výdavky.

Viac k témam: Česká vláda, Cudzinci z Ukrajiny, Prieskum, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Viac ako polovica Ukrajincov v Česku zažila verbálne útoky, terčom agresie sú viac ženy ako muži © SITA Všetky práva vyhradené.